1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

אבל בחסידות: הדיין של בעלזא בבני ברק נפטר בשבת

הגאון הצדיק רבי משה ובר זצ"ל, מגדולי הדיינים בחסידות בעלזא, הלך לעולמו בשבת אחר הצהריים בבית החולים 'מעייני הישועה' בבני ברק, לאחר שחלה בתקופה האחרונה והוא בן 86 בפטירתו

משה ויסברג, י"ב כסלו תשפ"א 28/11/2020 18:40
תגיות:

עמל בתורה כל ימיו הגאון רבי משה ובר זצ"ל הגאון רבי משה ובר זצ"ל צילום: ארכיון בחדרי

ברוך דיין האמת: בשבת אחר הצהריים הסתלק לבית עולמו בבית החולים 'מעייני הישועה' בבני ברק, הגאון הצדיק רבי משה ובר זצ"ל, דיין חסידי בעלזא בבני-ברק והוא בן 86 בפטירתו. 

רבי משה ובר זצ"ל נולד בכ"ה כסלו נר ראשון של חנוכה שנת תרצ"ה, בבודפסט שבהונגריה, לאביו הרה"ח רבי מרדכי ובר זצ"ל, מזקני וחשובי חסיד בעלזא, ולאמו הרבנית חיה שרה ע"ה - שנפטרה בגיל 104 לפני עשרים שנה. 

בהגיעו לפרקו, נישא לרעייתו שתחי', בתו של הרה"צ רבי יהושע פרנקל זצ"ל, שהיה חזן בעיירת מאקאווא בהונגריה, בן אחר בן לאדמו"ר בעל ה'אמרי שפר' מדאראג זצ"ל. 

היה קשור בלב ונפש לאדמו"ר רבי אהרן מבעלזא זצ"ל, לאדמו"ר מבעלזא שליט"א ושימש כדיין של החסידות בבני ברק, בהיותו מגדולי הגאונים והדיינים, כל חייו שקד על התורה והעבודה ולביתו היו מגיעים תלמידים רבים מכל הישיבות להיבחן אצלו. 

היה יהודי פשוט וצנוע שלא ביקש לעצמו כלום, פרוש מהעולם שהיה יושב ושוקד על תלמודו במשך כל שעות היום בעמל רב. חסידים מספרים ל'בחדרי חרדים' "כי רבי משה לא היה ישן ולא אוכל, היה פרוש מהעולם במלוא מובן המילה, הוא ברח מפרסום וביקש רק לשבת וללמוד". 

היה מגיע בכל יום שישי לבית החולים תל השומר בכדי להניח תפילין למאושפזים, אחד שהיה מאושפז בבית החולים מספר ל'בחדרי חרדים': "הוא היה מגיע לבית החולים כל יום נוטל ידיים לחולים ומניח להם תפילין רציתי לעזור לו לא הסכים בשום פנים ואופן". 

קשר מיוחד היה לו עם גיסו הפוסק הנודע הגאון רבי נפתלי פרנקל זצ"ל גאב"ד חוג חתם ירושלים ובעל ה'אמרי בינה', השניים שמרו על קשר תורני בהיותם נכדים של בעל ה'אמרי שפר' מדאראג זצ"ל.  

זכה והותיר אחריו דור ישרים מבורך, 13 ילדים, בנים ובנות, חתנים וצאצאים רבים, מרביצי תורה ויראה, הממשיכים את דרכו. חתנו האברך החשוב הרה"ח רבי מנשה יצחק מאיר שיף ז"ל, נפטר בלילה השני של ראש השנה והוא בן 47 בלבד בפטירתו.

ח"כ ישראל אייכלר הוציא הודעת אבל עם היוודע דבר פטירתו: "יחד עם המוני חסידי בעלזא ומכירי צדקותו אנו מבכים על הסתלקותו של הגה"צ רבי משה ובר זצ"ל דומ"ץ קהל מחזיקי הדת. ב"ב שהסתלק ביום שבת קודש לאחר שנות מחלה קשה, עליה גבר כארי בעבודת השי"ת. זכינו ליהנות מתורתו ופסיקותיו במשך עשרות בשנים, עוד מעת הסתופף בצלו של כ"ק מרן האדמו"ר הקדוש מרן מהר"א זיע"א ולאחר מכן אצל יבלחט"א כ"ק מרן אדמו"ר שליט"א מבעלזא".

"גם בשנים האחרונות כאשר הזדכך בייסורים קשים, לא הפסיק מלשקוד על התורה והעבודה ביגיעה נוראה וטהרת הנפש עד ותשחק ליום אחרון בשבת קודש. המקום ינחם את משפחתו הרוממה על החלל הגדול בתוך שאר אבלי ציון וירושלים".

מסע הלוויה הערב (מוצאי שבת קודש, פרשת ויצא) בשעה 21:30 מביהמ"ד דאראג ברחוב יצחק נפחא בבני ברק דרך ביהמ"ד בעלזא ברחוב בעלזא 5, בדרכה לביהמ"ד בעלזא בירושלים. 

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. האמונת אברהם זיע"א מברגסס  

  פולק

  • שייף עייל ושייף נפיק (ל”ת)

   מוטי זקש

 2. גיסו של רבינו האמונת אברהם זיעא  (ל”ת)

  פולק

  • בכולל אחר הצהרים (ל”ת)

   קבלי

 3. אני זוכר אותו מהשבתות כשהוא היה מגיע לבית שמש הוא היה מתפלל בנדבורנא אראד והיה מתבטל בפניו במלוא מובן המילה.  

  ברוך פישר

 4. הגוף הקטן האיש הענק  

  הצדיק ר משה

;