1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. בחירות 2021

גנץ מסרב לבקש דחייה בחוק הגיוס ומציג תוכנית חדשה

ככל הנראה בניסיון לחלץ את עצמו מאזור אחוז החסימה, בני גנץ מתייצב ונותן גט כריתות לשיתוף פעולה חרדי כלשהו מכאן ואילך. בהצהרה שנשא הערב, הודיע כי לא יבקש מבג"ץ הארכת לחקיקת חוק גיוס חדש. הוא הציג מתווה חדש שאין סיכוי שיחוקק, כאשר הוא מותקף גם מצד החרדים וגם מצד 'יש עתיד' ושות'

ארי קלמן, י"ד שבט תשפ"א 27/01/2021 19:45

"שקרן פתולוגי" בני גנץ במסיבת עיתונאים בני גנץ במסיבת עיתונאים צילום: דוד כהן, פלאש 90

לקראת הדד-ליין של בג"ץ בעניין חקיקת הגיוס, שיסתיים ביום שני, שר הביטחון בני גנץ מודיע הערב (רביעי) כי לא יבקש דחייה ודורש להעביר תוכנית גיוס על ראש החרדים, תוך שהוא מציג תוכנית גיוס חדשה שאין לה כמובן סיכוי לעבור חוקתית.

בהצהרה מיוחדת שמסר בקריה בתל-אביב, הודיע שיבקש להעביר בהחלטת ממשלה את מתווה השירות שעליו עבד בחודשים האחרונים במשרד הביטחון ביחד עם השר לנושאים חברתיים ואזרחיים במשרד מיכאל ביטון. יצוין כי בג"ץ אמר כי הוא מצפה שלא תתבקש עוד ארכה.

גנץ אמר: "החברה הישראלית משנה את פניה וצה"ל כבר הפך מצבא העם, לצבא חצי העם. המשרתים והקרביים הפכו ל"פרייארים".חוסנה של ישראל בסכנה. עתיד ישראל- הכלכלי, האזרחי, והחברתי – מוטלים על הכף. מה שאנחנו רואים בקורונה, הכאוס הזה, הוא רק הסיפתח".

"לכן", הודיע גנץ, "עדכנתי את היועץ המשפטי לממשלה שביום ראשון הקרוב אין בכוונתי כשר הביטחון לבקש ארכה בעתירה על חוק הגיוס מבלי שיאושר מתווה השירות בממשלה. אני לא אאשר דחייה של הנושא החשוב הזה.
צריך להפסיק לדחות את הקץ- ולהציל את החברה הישראלית, את הכלכלה הישראלית ואת ביטחון ישראל".

עיקרי תוכנית הגיוס שהציג:

• שנה א'- הקמת מנהלת שירות משותפת אזרחית וצבאית שתבצע את המיון הראשוני.
• 6-8 שנים - הגדלה של אלפי תקנים של השירות האזרחי מדי שנה עד הגעה ללמעלה מ-70% משרתים. בזמן זה כולם ישרתו שנתיים, ולצה"ל שקיצור השירות בו ידחה, ינתנו המשאבים בכדי לשמור על כשירותו המבצעית.
• בסיום התקופה - יהיה שירות לכולם.

גנץ הודיע בהצהרתו: "בכוונתי לפנות לראש הממשלה ולדרוש לאשר את המתווה בהחלטת הממשלה הקרובה, בישיבת הממשלה הקרובה. בכפוף להנחיות היועמ"ש. במידה והמתווה לא יקודם, עמדתי לבג"ץ תהיה נגד מתן דחייה במימוש חוק הגיוס".

לדבריו: "עצימת העיניים הסתיימה. העידן שבו נהיה מאוחדים בשירות מתחיל. מי שבאמת דואג לקהילה החרדית, לעתידה, לחברה הערבית, לעתיד החברה הישראלית כולה - יפעל לקידום השוויון והאחדות במקום להנציח את ההבדלים והפילוג. הבלוף הזה לא יכול להימשך. אנחנו לוקחים פיקוד על החברה הישראלית. לא עוד איש הישר בעיניו יעשה – אלא אנשים ישרים יעשו את הדבר הנכון".

יו"ר דגל התורה חה"כ משה גפני הגיב ל'מתווה הגיוס׳ של בני גנץ ואמר: "בני גנץ שקרן פתולוגי. הוא חתום על הסכם מפורש בו התחייב להעביר את חוק הגיוס, ובמקום לעמוד במילתו, הוא מביא כל מיני תכניות הזויות כדי לנסות לקושש עוד כמה קולות בשביל לעבור את אחוז החסימה. שקרן פתולוגי".

ב'יש עתיד' שמניפה מיום הקמתה על דגל ה'שוויון בנטל' הגיבה ל'מתווה הגיוס' של גנץ ותקפה: "בני גנץ מצא עוד דרך להכנע לחרדים. ניסיון הפיוס של גנץ עם המפלגות החרדיות על חשבון שוויון בנטל השירות הוא עוד דוגמא לפשיטת הרגל של כחול לבן. עצוב ששר ביטחון בישראל מרים דגל לבן של כניעה בגלל שיקולים פוליטיים ומאפשר בפועל לציבור שלם לא לשרת בצבא או בשירות אזרחי. זה לא ישר בני, זה תחמני".

מנכ"ל הרשות לשירות לאומי, ראובן פינסקי הגיב לדבריו של שר הביטחון בני גנץ ומסר: "להצהרת משרד הביטחון בנוגע למתווה שירות חדש אין משמעות מעשית. יש להבינה אך כחלק מקמפיין פוליטי. רשות השירות הלאומי-אזרחי, רשות עצמאית המופקדת באופן בלעדי על השירות האזרחי בכלל האוכלוסיות, מקדמת בהצלחה שירות אזרחי מותאם לכלל האוכלוסיות, לחיזוק החוסן החברתי במדינת ישראל".

לדבריו, "השירות האזרחי נמצא בשנת שיא של 18,000 מתנדבים, ובעשיה חסרת תקדים. פעילות הרשות אינה קשורה בשום צורה לשר הביטחון. רק בעשור האחרון הוכפלה כמות המתנדבים והמתנדבות, ועוד ידנו נטויה. בחברה הערבית והדרוזית עלה מספר המשרתים פי 10, ובשירות האזרחי במגזר החרדי מתבצעת רפורמה מקיפה שמגדילה ומחזקת את השתתפותם העתידית בשוק התעסוקה".

פיסנקי הוסיף ואמר, "אנו ערוכים להמשך קידום שירות איכותי ומשמעותי זה תוך התאמה וכבוד לכלל המגזרים והאוכלוסיות בחברה הישראלית. השירות הלאומי - אזרחי אינו חלק מהשיח הפוליטי. יש לשמור עליו כך ולקדמו תוך עשיה ערכית וממלכתית. הצהרות בחירות לא יעצרו את התנופה החשובה הזו". דברי המנכ"ל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. מתחיל להזכיר לי את יעלון. גנץ הפך לליצן פוליטי.נס שהוא לא ראש ממשלה  (ל”ת)

    שלמה

  2. לבטל את גיוס החובה! צבא מקצועי!  (ל”ת)


;