1. עמוד הבית
  2. תיירות
  3. חדשות תיירות

מרתק: התגלו פיסות בד ארגמן מתקופת דוד ושלמה • צפו

במחקר שנערך בתמנע חשפו ארכיאולוגים פיסות אריג צבועות בצבע הארגמן המלכותי מתקופת המלכים דוד ושלמה, לפני 3000 שנה • החוקרים: "הצבע מיד משך את העין שלנו, אבל לא האמנו שמצאנו ארגמן אמיתי מתקופה מוקדמת כל כך"

חני לוין, ט"ו שבט תשפ"א 28/01/2021 23:34

תגלית היסטורית חפירות בגבעת העבדים חפירות בגבעת העבדים צילום: חי אשכנזי

במסגרת מחקר של אריגי הצבע מתמנע הנמשך מספר שנים, התגלו, להפתעת החוקרים, שרידי אריג, גדיל וסיבי צמר, הצבועים בצבע הארגמן המלכותי. תיארוך פחמן-14 ישיר קבע כי הממצאים מתוארכים לסביבות שנת 1000 לפנה"ס – במקרא, תקופת דוד ושלמה בירושלים.

הצבע, המופק ממיני חלזונות בים התיכון, במרחק של יותר מ-300 ק"מ מתמנע, מוזכר פעמים רבות במקרא ומופיע בהקשרים שונים במסורת היהודית. זו הפעם הראשונה שאריג צבוע בארגמן מתקופת הברזל נמצא בארץ ישראל ובכלל באזור דרום הלבנט.

אַפִּרְיוֹן, עָשָׂה לוֹ הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה--מֵעֲצֵי, הַלְּבָנוֹן. עַמּוּדָיו, עָשָׂה כֶסֶף, רְפִידָתוֹ זָהָב, מֶרְכָּבוֹ אַרְגָּמָן; תּוֹכוֹ רָצוּף אַהֲבָה, מִבְּנוֹת יְרוּשָׁלִָם" (שיר השירים ג, ט-י): לראשונה בארץ ישראל ובדרום הלבנט בכלל, נחשפה עדות נדירה לבד הצבוע בצבע הארגמן המלכותי, מתקופתם של המלכים דוד ושלמה.

פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן פיסה מהאריג הנדיר הצבוע ארגמן צילום: דפנה גזית, רשות העתיקות

פרופ' ארז בן-יוסף מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב: "משלחת של אוניברסיטת תל אביב חופרת בתמנע ברציפות מאז 2013. בזכות היובש הקיצוני במקום, אנחנו מצליחים למצוא גם חומרים אורגניים כמו בדים, חבלים ועורות מתקפת הברזל, ימיהם של דוד ושלמה – אוסף שמעניק לנו הצצה ייחודית לחיים בתקופת המקרא. גם אם נחפור עוד מאה שנים בירושלים, לא נמצא שם אריגים מלפני 3,000 שנה.

צילומי רחפן של חפירות. צילום: ארז בן יוסף

לדברי החוקרים, ארגמן אמיתי הופק משלושה מינים של חלזונות החיים בים התיכון: ארגמון קהה-קוצים, ארגמון חד-קוצים וארגמונית אדומת-פה. הצבע הופק מבלוטה הנמצאת בגוף החילזון בתהליך כימי מורכב שנמשך מספר ימים.

שלושת מיני החלזונות ששימשו להפקת צבע הארגמן בעבר. צילום: שחר כהן

כיום, מקובל על מרבית החוקרים, כי שני הצבעים היוקרתיים, הארגמן והתכלת, הופקו מחלזון הארגמן בתנאי חשיפה שונים לאור. בחשיפה לאור מתקבל הגוון הכחול, ואילו ללא חשיפה מתקבל הגוון הארגמני. צבעים אלו מוזכרים פעמים רבות זה לצד זה במקורות, ולשניהם חשיבות סמלית ודתית עד ימינו. הכוהנים בבית המקדש, דוד ושלמה – כולם לבשו, לפי המסופר, בגדים צבועים בארגמן.

מדברי ד"ר נעמה סוקניק: "מדובר בתגלית מרגשת וחשובה מאוד, אוצרת ממצאים אורגניים ברשות העתיקות.

ממשיכה סוקניק ואומרת: זו הפעם הראשונה שמתגלה פיסת אריג מתקופת דוד ושלמה, הצבועה בארגמן היוקרתי. לבוש הארגמן יוחס בעת העתיקה לבני אצולה, לכוהנים וכמובן למלכים. צבעו היפה של הארגמן, העובדה שאינו דוהה והקושי בהפקת הצבע הנמצא בגוף החילזון בכמות זעירה – כל אלה הפכו אותו לצבע היקר ביותר, שמחירו היה לעיתים גבוה מזה של זהב.

עד הגילוי הנוכחי, כך מסבירה סוקניק, הכרנו רק פסולת של חלזונות, ושברי קרמיקה עם כתמי צבע, שהיוו עדות לתעשיית הארגמן בתקופת הברזל, אבל זו הפעם הראשונה שיש לנו עדות ישירה לאריגים הצבועים עצמם, שהשתמרו כ-3,000 שנה".

גבעת העבדים במרכז בקעת תמנע. באדיבות: ארז בן יוסף חפירות בגבעת העבדים. צילום: חי אשכנזיפרופ' זהר עמר מאונ' בר אילן משחזר את תהליך הצביעה. צילום: זהר עמר

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;