1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

הצדיק מהמושב: רבי בנימין הכהן הלך לעולמו

חתנו של הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבה ואגפיה ורבה של מושב ברכיה הלך לעולמו בשיבה טובה בגיל 93. 'בחדרי חרדים' עם פרקים מחייו של הצדיק שכל חייו היו חטיבה אחת של חסד, תורה ומעשים טובים

משה ויסברג, י"ט שבט תשפ"א 01/02/2021 12:29

משרידי יהדות ג'רבה רבי בנימין הכהן זצ"ל רבי בנימין הכהן זצ"ל צילום: באדיבות המצלם

ברוך דיין האמת: בצער רב התקבלה הידיעה על פטירתו של הרה"צ רבי בנימין הכהן זצ"ל חתנו של הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבה ואגפיה ורבה של מושב ברכיה כשהוא בן 93 שנים.

לפני שבועיים הלך לעולמו אחיו זקן רבני תוניס הצדיק המקובל רבי דן מרדכי הכהן זצ"ל נשיא מוסדות 'יד מרדכי' בירושלים. 

המנוח זצ"ל נולד וגדל בבית של קדושים ותלמידי חכמים בג'רבה שלימוד התורה בעיון היה ראש מעייניהם, משם שאב קדושה צניעות ויראת שמים.

בג'רבה למד אצל תלמידי החכמים ובהגיעו לפרק האיש מקדש נשא את רעייתו הרבנית הצדקנית פאנידה הכהן ע"ה שהייתה ביתו של הגאון רבי רחמים חי חויתה הכהן זצ"ל ראב"ד ג'רבה ואגפיה ורבה של מושב ברכיה, בחתונתם הצנועה השתתפו רבנים ודיינים חשובים ובראשם חמיו ראב"ד ג'רבה.

בשנת תש"י זמן קצר לאחר נישואיהם עלו לארץ הקודש עוד לפני שחמיו עלה, באותם שנים חמיו הרב זצ"ל היה חולה וזמן קצר  לאחר שעלו לארץ ניגש המנוח חתנו רבי בנימין למרן בעל החזון איש זצ"ל ושאל אותו האם כדאי שיעלה לארץ הקודש תוך כדי שציין את מצב בריאותו החלש, החזון איש זצ"ל שמע על גדולתו ותורתו של הרב זצ"ל והורה שיעלה לארץ הקודש. ולאחר ארבע שנים עלה לארץ קודש למושב 'ברכיה' שם כיהן כרב המושב עד יומו האחרון. באותם ימים הגיעו לבקרו במושב 'ברכיה' גדולי תלמידי החזו"א זצ"ל וכן הגאון רבי יחזקאל אברמסקי זצ"ל ונוכחו לדעת ש'ארי עלה מבל'.

המנוח כשעלה לארץ עם רעייתו הרבנית ע"ה, הגיעו בתחילה למעברת 'בית ליד' וגרו באוהלים בתנאים קשים מאוד. לאחר זמן עברו להרצליה פיתוח, שם סדרו לרבי בנימין זצ"ל עבודה מסודרת ואז זה היה דבר נדיר למצוא עבודה, למרות זאת רעייתו הרבנית ע"ה תמיד אמרה, אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לגור במושב 'ברכיה' שכבר שמעה עוד בג'רבה על איגוד משפחות שבאו להתקבץ ולגור יחד במקום זה וכל זה מתוך מחשבה שמדובר באנשים יראי ה' ומלאים בתורה ובאמונת חכמים וזה מה שתמיד רצתה  להנחיל לילדיה שבעתיד יגדלו בין יראי ה'.

וכך שלא כדרך הטבע למרות ניסיונות הקליטה הקשים, עברו מהרצליה פיתוח למושב 'ברכיה' כשבראשיתו כולו היה רק אוהלים ואדמה מסביב ובמשך הזמן מחלקת העלייה החליטו לבנות את מבני הקבע במושב. הם עשו הגרלה בין העולים וכך יצא בחסדי ה' שאת הבית הראשון לבניה זכו הרב זצ"ל וכך עד היום ביתם הוא מס' 1. בבית קטן זה אירחו עוד שני משפחות נוספות בדוחק רב, אבל בשמחה גדולה עד אשר ירווח להם במקום אחר.

המנוח רבי בנימין עבד לפרנסתו בחנות מכולת, ורעייתו המנוחה ע''ה במשך היום החל משעות הבוקר עבדה באדמה כשהטוריה בידה ערגה ערוגות במטעים השונים. אבל תמיד אמרה למרות כל הקושי הגדול הזה, אבל אנו יודעים שאנחנו לא מאבדים את מה שהיה לנו בג'רבה אנו נמצאים בקרבתם של אנשים שגרו איתנו לומדי תורה ואוהבי תורה.

ביתם ידוע היה במושב כבית של הכנסת אורחים, הרבנית הייתה טורחת יומם ולילה עבור כלות וכל מי שחסר לו. כל דבר הנוגע לביצור וחומת הדת הרב זצ"ל היה ראשון לכל דבר שבקדושה.

היה להם אהבת תורה מיוחדת ותמיד היו דואגים למוסדות שאותם הקים בנה הגאון רבי חיים זצ"ל שנפטר בחייהם למרות הקשיים הרבים שהיו.

בהילולא של חמיו מוהרח"ח הכהן זצ"ל, כל שנה היה מגיע מבין הראשונים ל"אוהל הרב", שם היה יושב במקום צנוע ומתחיל את סדר הלימוד כשהיה קורא מילה במילה.

צער גדול פקד את המשפחה בעת שבנו הרה"ג רבי חיים הכהן זצ"ל נפטר בפתע פתאום בעת שהיה בשליחות בצרפת למען המוסדות בו' חשוון תשס"ח.

בחול המועד סוכות תש"ע נפטרה עליו רעייתו הרבנית הצדקנית בת של קדושים פאנידה ע"ה. בעלה המנוח רבי בנימין זצ"ל לא השתתף בהלוויה וזאת משום שלא רצה שיגרם לו צער ובכי בחול המועד וקיים 'וידום אהרון'! כך גם בשאר ימי החג לא היה ניכר על פניו כל צער עד מוצאי שבת ושמחת תורה.

את סדר יומו החל באשמורת הבוקר בבית הכנסת מול ביתו במושב, ולאחר פת שחרית היה חוזר לבית הכנסת ללמוד ואחה"צ באופן קבוע היה אוסף את ילדי המושב בבית הכנסת ומלמד אותם חומש ומעשיות צדיקים מחכמי הגמרא כדי להשריש בהם אהבת תורה והיה מחלק להם מיני מתיקה, הילדים היו מחכים כל יום לשיעור זה שהיה מוסר בעזרת הנשים בבית הכנסת.

בשנים האחרונות למרות חולשתו היה מגיע לבית הכנסת כשהיה נעזר בבניו ובנכדיו, לאחרונה חלה בדלקת ריאות והבוקר בביתו יום שני השיב את נשמתו ליוצרה.

מסע הלוויה יתקיים היום יום שני בשעה 14:30 בצהריים מבית הכנסת המרכזי מושב "ברכיה". הרב זצ"ל יטמן בבית העלמין במושב 'ברכיה' לצידם של בני משפחתו ורבנים חשובים.

בכך נחתמו פרקי חייו של דמות עילאית מיוחדת, צדיק וחסיד המלאה בתורה חסד מצוות ומעשים טובים המלווים אותו בכתר שם טוב לעולם שכולו טוב.

הותיר אחריו דור ישרים מבורך בנים ובנות נכדים ונכדות אשר כולם זרע ברך ה' תלמידי חכמים הולכים בדרך התורה והמצוות.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. צדיק יסוד עולם . אבא של ראש הישיבה הרב חננאל כהן שליטא  


 2. צדיק גדול!  


 3. ב.ד.ה. ענק שבענקים! צדיק שבצדיקים!  (ל”ת)

  נוני

 4. רב צדיק  

  עדי כהן שור

 5. צדיקים קדושי עליון  

  דניאל

 6. סבא, איפה אתה???  (ל”ת)

  ...

 7. למה אם הוא היה אשכנזי היה עליו כתבות שער והמון רעש מסביבו אבל אם הוא ספרדי בקושי מדברים עליו?  (ל”ת)

  חיים

 8. צדיק עליון  

  אברהם

;