1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

טבריה: בת השש חזרה לראות אחרי ניתוח מורכב

הסיפור של רוסיל הקטנה קשה ומורכב. היא סובלת ממחלה גנטית נדירה ביותר, שפוגעת בשיעור של פחות מ-1 למיליון | היא נחבלה ואיבדה את ראייתה בעין אחת ולאחמ"כ נחבלה שוב והתעוורה

אבי גדלוביץ', כ"ט ניסן תשפ"א 11/04/2021 10:51

גנטיקה נדירה אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

ילדה בת שש בשם רוסיל חלתה במחלה גנטית נדירה ביותר, ממנה סובלים פחות מאחד למיליון. המחלה פוגעת בקולגן שבגוף וכתוצאה מכך כל חבלה הכי קלה בעין עלולה לגרום לעיוורון.

כשנחבלה בעין היחידה שנותרה לה, חששו בני משפחתה של רוסיל שהיא תתעוור. אלא שד"ר יומנה, מומחית קרנית במרכז הרפואי פדה-פוריה, הצליחה לבצע את הלא יאמן, לתפור את הקרנית הפגועה ולאפשר לרוסיל הקטנה לראות את אמא.

"חשבנו שהילדה שלנו איבדה את הראייה, זו הרגשה מאד עצובה, מאד קשה", אסלה סלאמה (מג'אר),אמה של רוסיל בת ה6 לא יכולה להפסיק להודות לרופאים של יחידת העינים במרכז הרפואי פדה-פוריה, שהצילו לבתה את העין.

הסיפור של רוסיל הקטנה קשה ומורכב. היא סובלת ממחלה גנטית נדירה ביותר, שפוגעת בשיעור של פחות מ1 למליון!

ד"ר יומנה בסול אבו עיטה, מומחית למחלות והשתלות קרנית ביחידת העינים, הרחיבה על המקרה הנדיר: "המחלה BRITTLE CORNEA, פוגעת בקולגן שבגוף. עם התפתחות המחלה היא פוגעת באיברים שונים כמו לב, מפרקים, מערכת שמיעה. כתוצאה מהמחלה הקרנית בעין נהיית מאד שברירית . במצב כזה, כל חבלה הכי קטנה עלולה לגרום לקרע בקרנית וזליגה של תוכן העין החוצה".

בגיל שנתיים רוסיל נחבלה בעין הימנית, זו היתה חבלה קלה אך בשל המחלה נגרם קרע גדול בקרנית , כתוצאה מכך היא התעוורה בעין ימין ויכלה לראות רק בעין השמאלית. ובחודש שעבר, רוסיל נחבלה בעינה היחידה, בשל מצב הקרנית נוצר קרע מלא. רוסיל הובהלה למרכז הרפואי פדה-פוריה והוכנסה לניתוח דחוף. במשך ארבע שעות, בניגוד להערכות והודות לעבודה מאד מקצועית וזהירה, הצליחה ד"ר יומנה לאחות את הקרע ולסגור את העין.

"זו פעם ראשונה שאני נתקלת במקרה כזה, זו מחלה מאד נדירה. היה לי ברור שאם לא נצליח להציל את העין רוסיל תהיה עיוורת לגמרי. כולנו מאד התרגשנו כשימים ספורים אחרי הניתוח הילדה הצליחה לראות קצת בעין ,כשהיא ראתה את אמא שלה לידה היא פרצה בבכי" אמרה הד"ר.

האמא, הוסיפה ואמרה: "אחרי הניתוח אמרו לנו שהצליחו להציל לה את הראייה לפחות לכמה שנים, זה מאד שימח אותנו ונתן לנו תקווה. רוסיל בכתה כל הזמן שהיא רוצה לראות ולמה היא לא רואה. אחרי הניתוח כשהיא הצליחה לראות, מצב הרוח שלה מאד השתפר, היא התחילה לצייר שוב ולשחק..."

הד"ר יומנה בסול אבו עיטה סיכמה: "כרגע העין במצב יציב, אנחנו מעריכים שהיא תזדקק לניתוחים נוספים בעתיד, כדי לשקם את העין ולהגן עליה מפגיעות נוספות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;