1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

גפני מכנס את ועדת הכספים לדיון על אסון מירון

פרסום ראשון: 12 יום אחרי האסון הנורא במירון, המדינה טרם הקימה ועדת חקירה אך יושב ראש ועדת הכספים לא ממתין והוא זימן דיון לבחון את האסון ולחפש פתרונות לעתיד | כל הפרטים 

ארי קלמן, כ"ט אייר תשפ"א 11/05/2021 16:04

לא ממתין לחקירה אסון מירון תשפ"א אסון מירון תשפ"א צילום: ישי ירושלמי / pixabay

פרסום ראשון - האסון במירון: בעוד המדינה טרם הקימה ועדה ממלכתית שתחקור את המחדל במירון שהביא לאסון הנורא בו נספו 45 בני אדם, וכשביהדות התורה רוב החברים מתנגדים להקמת ועדת חקירה ממלכתית, ועדת הכספים צפויה לקיים דיון  מחדל ותנסה לבחון פתרונות. 

יושב ראש הוועדה חבר הכנסת משה גפני כינס דיון ליום שלישי הבא, "לבירור נסיבות האסון במירון והצעות לפתרון", וכן דיון בנושא"מקדמה לפיצוי לנפגעי אסון מירון". 

'בחדרי חרדים' חשף הבוקר  כי במהלך הדיון בסיעה הוצגו הלבטים לגבי המהלך של הקמת ועדת חקירה ממלכתית, ורוב חברי סיעת יהדות התורה הביעו התנגדות לכך ממלכתית לטענתם מחשש שהדבר יפגע בנושאי דת, אחרי שנציגים רפורמים ייקחו חלק בוועדה ויפגעו בקדושת מירון ובהמשך קיום הילולת הרשב"י. חלק מחברי הכנסת הביעו התנגדות מהסיבה שדרוש פתרון שישנה את המצב ולא סתם חיפוש אחר אשמים.

רק השר יעקב ליצמן שלא השתתף ברוב הדיון הסיעתי, וחבר הכנסת יצחק פינדרוס, תמכו בהקמת ועדת חקירה ממלכתית. חבר הכנסת יצחק פינדרוס דחה טענות כי ועדות חקירה לא יפעלו ליישום פתרונות מלבד חיפוש האשמים והביא לדוגמא את אסון נחל צפית ואת הסאגה במערכת המכפלה.

תחילה הביע סגן השר פרוש התנגדות להקמת ועדת חקירה, שאמר לחבריו בסיעה כי ועדת כזו לא תרד לדעה של אנשים שהיו במירון, שלטענתו אסור ששופט יעמוד בראש הוועדה מהחשש כי הוא לא יבין את הזיקה הדתית למקום: "למה מסתכנים. אני כיהודי חרדי לא רוצה שתוקם ועדת חקיקה ממלכתית", אמר והציע כי דיין יעמוד בראשות הוועדה. או יהיה חלק. "אם זה שופט אנחנו יורים לעצמינו בראש", קבע.

סגן השר אורי מקלב נימק אף הוא את התנגדותו להקמת וועדת חקירה ממלכתית, בין טענותיו הסביר מקלב: "יהיו אנשים שאנחנו מכירים שעלולים להיפגע, אנשים במשרד לשירותי דת אנשים שאחראים על ההילולה, יש אנשים שאחראים על מירון". יו"ר התנועה חה"כ גפני ניסה להסביר כי: "אם לא אשמים, אז לא יפחדו".

עוד הוסיף מקלב ונימק את התנגדותו, וטען כי ועדת החקירה לא עושה צדק בעיניים של הציבור החרדי: "הם עושים צדק של בית משפט. הם עושים צדק יותר גרוע". בין דבריו חשף מקלב כי גם ראש הממשלה נתניהו לא רוצה את הוועדה, "ועדת חקירה ממלכתית מחפשת אשמים פחות את התיקונים".

חבר הכנסת יעקב אשר אמר אף הוא, כי הוא לא אוהב את הוועדה הממלכתית: "היא יכולה להחליט שלא צריך לבוא, לא מעניין אותי שימצאו את אוחנה, אני רוצה ועדה שתקבע את האופי של המקום ומה צריך לעשות פיזית במקום כדי למנוע מקרים דומים", אמר.

עוד ציין אשר כי לא מעניין אותו אם ידרכו על איזה 'חזקה' של אי מי במירון, תוך שהוא מציע כי אפשר להקים ועדה ממשלתית ולחוקק אותה בסמכויות לחייב את הממשלה לתקן.

פינדרוס ניסה לשכנע לתמוך דווקא בוועדה ממלכתית, בטענה כי גם היא יכולה לעקוב אחרי יישום החלטות שתקבל ולעקוב שתתקן, וגם בטענה כי היא היחידה שיכולה לחקור גורמים, תוך שהוא מסביר שוב ושוב כי צריך להראות לציבור כי הנציגים החרדים פועלים בעניין ורוצים להביא למשפחות הנספים ולציבור כולו תשובות להן הם מייחלים.

בסיעה הביעו חשש שיגבילו את האנשים שיעלו בעתיד להילולת הרשב"י במירון, זאת, במקום לתקן את התשתיות. חבר הכנסת גפני אמר כי יחפשו רק אשם, ולא לא יחפשו לפתור את המצוקה בשטח: "יגיע ל"ג בעומר או שיעצרו הכל ולא יחתמו על אישור האירוע ולא ייקחו אחריות או שלא יתנו לקיים אירוע או שיעשו שם באמת שינויים". גפני הציע לפרסם הודעה כי סיעת יהדות התורה דורשת ועדת חקירה ממלכתית מותאמת למקום.

שאר החברים התנגדו, ולבסוף סיכמו כי תקודם הצעת חוק אותה כבר החל ליזום חבר הכנסת יעקב אשר, על "הקמת ועדת תגדיר ציבורית לאירועי האסון במירון", החוק יגדיר את סמכויות הוועדה, הרכבה הציבורי והמקצועי, והיא תקבע נהלים והמלצות לניהול קבר הרשב"י ואירועי ל"ג בעומר.

 עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. ועדת טיוח ממלכתית  

    מוהרא"ש הקדוש

  2. הועדה צריכה להיות מורכבת מהאדמו"רים שהדליקו המדורות...  

    שריר

  3. באסון הכרמל היה ועדת חקירה לא יצא מזה כלום  (ל”ת)


;