1. עמוד הבית
  2. רכב ותחבורה
  3. חדשות בכבישים

בשורה טובה לנהגים: השר מקדם רפורמה חשובה

שר המשפטים מקדם: צמצום משמעותי של הליכים פליליים בעבירות תנועה | גדעון סער על תזכיר החוק: "הרפורמה תמנע ריבוי הליכים פליליים ותמנע הגעה מיותרת לבתי המשפט ע"י שימוש באמצעים דיגיטליים"

אהרן מילר, כ"א תמוז תשפ"א 01/07/2021 23:35

צמצום הליכים ילד נוהג ברכב. אילוסטרציה ילד נוהג ברכב. אילוסטרציה צילום: unsplash

תזכיר חוק שהופץ היום (חמישי) לציבור קובע כי קבלת קנס ונקודות על עבירת תעבורה לא תהווה עוד התחלה של הליך פלילי, אלא תדון בדיון מנהלי ולרוב לא תדרוש הגעה פיזית לדיון.

על פי עיקרי הרפורמה: ​יוקם בית דין מנהלי לתעבורה במשרד המשפטים, שיפעל כערכאה ראשונה לטיפול בהפרות תעבורה מסוג ברירת משפט.

בנוסף, ​הדיונים בבית הדין יתנהלו בעיקרם באמצעים טכנולוגיים, באמצעות ממשק דיגיטלי. באם יידרש דיון פרונטלי, הוא יתקיים באמצעים טכנולוגיים מבלי להידרש להגיע פיזית, פרט למקרים חריגים. ויוקם מרשם תעבורה מנהלי בדבר הפרות תעבורה בגינן ניתנה הודעת תשלום (קנס ונקודות).

כידוע, עד היום, עבירות התעבורה מסוג "ברירת משפט" מוגדרות כהליך פלילי, והן נידונות בבתי המשפט לתעבורה, שהם חלק מבית משפט השלום. בשנת 2018 לדוגמא, ניתנו בישראל 1.2 מיליון דוחות תעבורה, מתוכם למעלה ממיליון דוחות ברירת משפט, ונפתחו כ-140,000 הליכים פליליים בבתי המשפט לענייני תעבורה.

שר המשפטים גדעון סער אמר עם פרסום הדברים: "העברת הטיפול בעבירות תעבורה למישור המנהלי מבטא גישה של דה פליליזציה בה אני מאמין ושהיא חיונית מאי פעם למערכת כפי שהבהרתי עם כניסתי לתפקיד. הרפורמה תמנע ריבוי הליכים פליליים ותמנע הגעה מיותרת לבתי המשפט ע"י שימוש באמצעים דיגיטליים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;