1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

"להחזיר את ההרתעה" - רק כשמדובר בחרדים?//אבי גדלוביץ'

מאות שוטרים פושטים באישון ליל על שכונת מגורים ומשליכים רימוני הלם לכל עבר. לא, לא מדובר בכפר קאסם אחרי תקיפה אלימה במיוחד של שוטרים | "צריך להחזיר את ההרתעה", טענו גורמים במשטרה לאחר שמאות שוטרים פשטו על העיר בני ברק, לפני קצת פחות משנה | דעה

אבי גדלוביץ', כ"ו תשרי תשפ"ב 02/10/2021 22:34

בין בני ברק לכפר קאסם שוטרים בבני ברק שוטרים בבני ברק צילום: אבי גדלוביץ'

אלימות מזעזעת כלפי שוטרים כפי שראינו בכפר קאסם היא דבר חמור, שאסור בשום אופן לעבור עליו לסדר היום. המשטרה כבר הספיקה לעצור ארבעה מהחשודים בתקיפה והבהירה שצפויים מעצרים נוספים.

אולם דבר אחד לא ראינו ביישוב הערבי שנמצא במרחק של 20 דקות נסיעה מתל אביב: פשיטה של מאות שוטרים, לוחמי מג"ב ויס"מ והשלכת עשרות רימוני הלם לעבר אזרחים. התיאור הזה מוכר לכם?. כך בדיוק נהגה המשטרה אחרי שמספר צעירים תקפו רכב בו נסעו שוטרים, אשר דרשו לאכוף את תקנות הקורונה בבני ברק.

התקרית התרחשה בחודש שבט האחרון, בעיצומה של התפשטות הקורונה. במשך שעות ארוכות שהו כוחות גדולים של משטרה (310 שוטרים  - כפי שנחשף ב'בחדרי חרדים') בכמה מוקדים בעיר, והתחושה הייתה זירת קרב של ממש.

באותו לילה שבו פשטה המשטרה על העיר, לא נעצר אפילו חשוד אחד בתקיפת השוטרים. מה כן היה? אלימות בלתי מידתית מצד חלק מהשוטרים ואלפי ילדים מבוהלים ומבועתים שלא הצליחו להירדם, בשל קולות הפיצוצים והצעקות שנשמעו מכל עבר.


תקיפת השוטרים בבני ברק, שוטר פצוע בכפר קאסם

בזמן ההתרחשות, דאגו גורמים שונים במשטרה להסביר שהמטרה של הגעת השוטרים לעיר היא החזרת ההרתעה של התושבים כלפי לובשי המדים, שלטענת אותם גורמים איבדו אותה במהלך תקופת הסגרים. והאמת היא, שזה פשוט לא נכון.

פורעי חוק קיימים בכל מקום, אבל גם במשטרה יעידו שאירועים מסוג כזה הם לא שכיחים בבני ברק ובערים החרדיות בכלל. אז מדוע כשמדובר בעיר חרדית, הצפופה ביותר בארץ, נתנה המשטרה אור ירוק למבצע חריג בהיקפו, כאילו היה מדובר בכפר פלסטיני עוין.

ברור לחלוטין שלא היה צריך "להחזיר את ההרתעה", כי בבני ברק ובערים החרדיות היא פשוט קיימת. לעומת זאת, כשיורים על בית של קצין ומכים שוטרים באלימות קשה, מדובר באיבוד מוחלט של ההרתעה מהמשטרה ביישובים הערבים.

כמעט שנה עברה מאז אותו לילה. לרבים מהתושבים ייקח עוד זמן רב לשכוח את המראות והקולות. אולי כעת, כשגם קצינים בכירים במשטרה מבינים שמדובר בטעות, הגיע הזמן להתנצל בפני התושבים, שרבים מהם איבדו את האמון בארגון שאמון על שלומם וביטחונם.

הביקורת מופנית לא רק כלפי משטרה. זמן קצר אחרי אותה תקיפה בבני ברק, נשמעו גינויים מקיר לקיר. פוליטיקאים מכל קצוות הקשת, ביניהם גם חברי כנסת חרדים, אשר דאגו לשגר הודעות חריפות נגד התוקפים החרדים. למעלה מיממה חלפה מאז התקרית בכפר קאסם, והתגובות, כשלא מדובר בחרדים כמובן, מגיעות רפות במיוחד, אם בכלל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פשע!!!!!!  

  בני

 2. מה אתם מציעים איך להתגבר על טירור ערבי?  


 3. כל כך נכון. אבל הממשלה ערבית איך יפריעו לילדי כפר קאסם לישון???  (ל”ת)

  ש.

 4. רבותי ההיסטוריה חוזזרת  

  מיקי

  • זה שהציונים רוצים לחסל את היהדות החרדית זה לא חדש לנו זה כבר אמר רבי חיים מבריסק  (ל”ת)


 5. לא נשכח ולא נסלח  

  דני

 6. אל תהיו סנילים בבקשה  


  • צודק בכל מילה, הדברים שכתבת צריכים להיות מפורסמים וללמוד אותם 

   יאיר

  • צריך הרתע3 


  • צודק מאד 

   אלדין

 7. אחרי שהשוטרים הוכו באלימות, זה מה שיש לכם לכתוב?  


  • לקחת לכיוון אחר 


 8. מנטליות וחשיבה של ילדים בגן  

  .

  • זו ראייה לכך שחונכת על שנאה  

   יהודי

 9. הילדים הערבים לא יכולים להיבהל מרימוני הלם הם רגילים לירי חי ורצח על בסיס יומי  (ל”ת)


 10. העובדה שמאות "פורעים" המשיכו לריב אם המשטרה מראה שלא היה שום הרתעה של התושבים כלפי "לובשי המדים", והיא "לא קיימת" (- כלשוונכם)  (ל”ת)

  צדק צדק תרדוף

 11. הכותב צודק מאוד. האפלייה זועקת.  (ל”ת)

  יעקב

 12. החרדים גרועים מהערבים. אויב מבית!  (ל”ת)


  • כמה דברים שכנראה את לא יודעת דבר ראשון מה שהיה בבני ברק זו היתה קבוצה קטנה של פורעים ושם מדובר על אוכלוסיה שלמה של פורעים דבר שני אחרי התקיפה של השוטרים בבני ברק ראינו גינויים מכול הציבור החרדי שנגד אלימות ובציבור הערבי לא שומעים שום גינויי אלא רוב הציבור מעודד תקיפה של שוטרים (ל”ת)


 13. אבי גדלוביץ' משבר עכשיו אצל בן לולו בקול חי  (ל”ת)


 14. היות שמדינת ישראל נהפכה לרוסיה הסטאליניסטית לדרוש מהזמר הצרפתי שוחר שלום וזכויות אדם הספרדי הגאה אנריקו מאסיאס (גרינסייא) שיבטל הופעתו בארץ  


;