1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

סמנכ"ל בית החולים חווה דום לב, וחייו ניצלו

סמנכ"ל בית החולים השיקומי אלין שבירושלים, חווה אירוע לבבי חמור באמצע משחק ספורט, ונפל ארצה, בנס, "מציל" שהיה במקום, החיש את המכשיר מציל החיים בשיתוף עם אחות שהייתה באזור והצליחו להצילו | "אני רגיל להיות מנשים ולא מונשם"

יוסף ריס, ל' תשרי תשפ"ב 06/10/2021 20:00
תגיות:

בזכות המכשיר המיוחד פינוי חולה. אילוסטרציה פינוי חולה. אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ד"ר אליעזר בארי, סמנכ"ל בי"ח אלי"ן ומנהל האגף לשיקום נשימתי ילדים, היה באמצע משחק סקווש במתחם הכושר של האוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים כאשר לפתע חש ברע. המשחק הופסק ובתוך זמן קצר, ליד הכניסה למרכז הספורט חווה דום לב ונפל ארצה.

שותפו לאימונים שהיה בקרבת מקום מיהר להזעיק עזרה ולמזלו של ד״ר בארי, הוא נכנס לשרשרת הצלה שאילולי תפקדה לא היה שורד כדי לספר את סיפורו. באופן מידי, בשאר גושה, מציל שעובד במקום, החיש את הדפיברילטור שהיה זמין, אליו הצטרפה אייה סובחי, אחות במחלקה כירורגית במקצועה, שבדיוק הייתה בקרבת מקום והחלה בביצוע עיסוי חזה. צוות איחוד הצלה ובהמשך אמבולנס של מד״א שהבהיל את ד״ר בארי ליחידה לטיפול נמרץ לב במערך הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק. בעבודה מאומצת של הצוות הרפואי וצנתור דחוף שבוצע בהצלחה מצבו יוצב.

לאחר מספר ימים במהלכם היה מורדם ומונשם, ד"ר בארי התעורר נגד כל הסיכויים ומבקש להעביר את המסר - דפיברילטור מציל חיים. ״אני מלא רגשי תודה על החיים שקיבלתי במתנה. אני אדם בריא בדרך כלל ולא צפיתי שזה יקרה לי לפני גיל 60. אני רגיל להיות מנשים ולא מונשם, לא מאחל לאף אדם בשום גיל להגיע למצב כזה קריטי, המענה המידי שקיבלתי בשטח והטיפול המהיר והמקצועי שקיבלתי בבית החולים הצילו את חיי״. הוא מספר.

“הדקות הקריטיות שנחסכו הודות לצוות שהעניק לו טיפול ראשוני הן היו הדקות שהבדילו בין חיים ומוות", מסביר ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב בשערי צדק ומוסיף: "ד"ר בארי הגיע אלינו עם חסימה בעורק הקדמי היורד (LAD) והצרות קריטית בעורק הימני (RCA). לאחר ייצוב ראשוני ע"י הנשמה ותרופות, הוא נכנס מהר לצנתור מורכב אותו ביצע פרופ' מוני שובי. בהמשך הוא הועבר ליחידה וטופל ע"י מספר תרופות דרך הוריד עד שהתייצב לגמרי, נגמל מהנשמה מלאכותית וחזר לעצמו".

"הסטטיסטיקה מדברת על כך שבארה"ב מתים כל שנה כ- 350,000-400,000 אנשים מדום לב. רק 10% מאלו שחוו דום לב ישרדו ורק 8% יהיו ללא נזק נוירולוגי משמעותי. רוב מקרי הדום לב יתרחשו בבית (כ 70%) ואז הסיכוי למות גדול יותר, כי בניגוד לבית בדום לב ברחוב הרבה יותר סיכוי שיראו אתכם ויושיטו לכם עזרה. וכ- 50% מהציבור לא יודעים שדום לב הוא גורם התמותה המוביל במחלות לב וכלי דם" מציין ד"ר אלעד אשר.

לסיום הוא אומר: "דום לב יכול להופיע עם סימנים מקדימים של כאב בחזה, קוצר נשימה, דפיקות לב, בחילות והקאות או התעלפות. יחד עם זאת, פעמים רבות אין שום סימפטום מקדים, ודום הלב פשוט יגיע ללא התרעה עם התמוטטות של האדם ולכן יש חשיבות גבוהה להימצאות הדפיברילטור בקרבת מקום. הודות לטיפול המהיר ד"ר בארי התאושש יפה מאד והוא לקראת שיקום, וכולנו תקווה שיוכל לחזור לעבוד בביה"ח אלי"ן בהקדם ולהציל שם חיים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כנראה שהתחסן. החיסונים גורמים לדום לב. ראו הוזהרתם!!!  (ל”ת)


;