1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

 הסיכוי לדלקת שריר הלב אחרי החיסון לקורונה

ממחקרים שבוצעו על ידי בילינסון ומכון כללית עולה כי מבין 2.5 מיליון ישראלים שקיבלו חיסון של פייזר, רק 54 לקו בדלקת שריר הלב אחרי שהתחסנו. ברוב המקרים המחלה הייתה קלה. במחקר אחר נמצא כי הסיכוי לחלות בדלקת שריר הלב עלה לאחר החיסון, אבל הוא עדיין נמוך מאוד

חיים שמואלי, א' חשון תשפ"ב 07/10/2021 12:07

מחקר ישראלי ענק אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

מחקר ישראלי, ראשון מסוגו בעולם, שכלל מאות אלפי מחוסנים לנגיף הקורונה עם החיסון שפותח על ידי חברת התרופות 'פייזר' - מעלה שהסיכוי ללקות בדלקת שריר הלב בעקבות החיסון הוא נדיר ביותר, וגם כשהוא מתממש, מדובר במחלה קלה מאוד, ללא השפעה על תפקוד הלב. המחקר התפרסם אמש (רביעי) בכתב העת הרפואי 'ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין'.

המחקר, שנערך על ידי מערך הקרדיולוגיה של בית החולים בילינסון בשיתוף מכון כללית למחקר, בחן את השכיחות של דלקת שריר הלב ואת חומרתה לאחר קבלת החיסון במנה ראשונה ושנייה. נותחו בו רשומות אלקטרוניות אנונימיות של 2.5 מיליון מבוטחי כללית שקיבלו את חיסון פייזר נגד הקורונה. המחקר בוצע על ידי קרדיולוגים מבילינסון בראשות פרופ' רן קורנובסקי וכלל איסוף וניתוח של מידע על כל מטופל, כולל תוצאות מעבדה, הדמיות וטיפול תרופתי החל מרגע הופעת המחלה ועד כ-12 שבועות לאחר השחרור מבית החולים.

במחקר מקביל, שעליו חתומים בין היתר ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס ופרופ' דרור מבורך מהדסה עין כרם, נכתב כי בסך הכול נמנו 304 מקרים של דלקת שריר הלב במהלך התקופה שנצפתה, מתוכם 21 שעליהם התקבלה אבחנה חלופית. מתוך 283 המקרים האחרים, 142 אירעו לאחר קבלת החיסון. ב-129 מאותם מקרים המחלה הייתה קלה.

לפי מחקר זה, הסיכוי של מתחסנים לחלות בדלקת בשריר הלב גבוה יותר לעומת לא מתחסנים. "הסיכון לדלקת שריר הלב, שאמנם נמוך, עלה לאחר קבלת החיסון, במיוחד לאחר קבלת מנת החיסון השנייה אצל גברים צעירים", נכתב. צוין גם כי במרבית המקרים המחלה הייתה קלה, אך נרשם גם מקרה מוות אחד.

מהממצאים במחקר של בילינסון והכללית עולה כי מקרב 2.5 מיליון מחוסנים מעל גיל 16, רק 54 לקו בדלקת שריר הלב עד 42 ימים לאחר קבלת החיסון (51 מתוכם גברים ושלוש נשים). מדובר ב-2.13 מקרים לכל 100 אלף מחוסנים. נמצא גם שתופעת הלוואי הופיעה יותר לאחר מנת החיסון השנייה (69%), בקרב יותר גברים ויותר בשכבת הגיל 16 עד 29. בקבוצה זו - גברים בני 29-16 - נמצאו 10.7 מקרים של דלקת שריר הלב לכל 100 אלף מחוסנים. 76% מהחולים (41) לקו בדלקת בצורה קלה, ללא עדות לפגיעה בשריר הלב. 22% – 12 חולים - לקו בה בדרגת חומרה בינונית, שכללה תסמינים קלים עם פגיעה לא חמורה בשריר הלב. רק חולה אחד לקה במחלה קשה.

ניתוח נוסף של הנתונים מצא כי אצל 71% מהחולים לא היה כל סימן לפגיעה בתפקוד הלבבי באף שלב. בקרב 29% החולים האחרים, אצל כ-85% הייתה הפגיעה קלה עד בינונית. בשאר המקרים, למעט אחד, התפקוד הלבבי חזר לנורמה בתוך תקופה קצרה.

מבחינת משך המחלה, נמצא כי משך האשפוז הממוצע היה קצר יחסית. מלבד מקרה אחד, של מטופל בשנות ה-20 לחייו, שמצבו הידרדר במהלך האשפוז, והוא נזקק להנשמה ובהמשך חובר לאקמו - מצבם של שאר המטופלים נותר יציב לחלוטין במהלך האשפוז.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. שקרנים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  


  2. שקרנים, החיזבאללה והחמס יותר אמינים מהם.  (ל”ת)


  3. פשוט הזיה שקרנים הזויים אני לבד מכיר 10 לפחות שמטופלים כרגע עם דלקות שריר או מעטפת הלב  


  4. נוכלים רמאים.. זה מה שהם הסכימו לקבל כל השאר הם מנפנפים אותם עם תירוצים  (ל”ת)


  5. נתונים  

    גרישה

;