1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. היכלי הישיבות

תיעוד ענק: מסעו ההיסטורי של הגרב"מ אזרחי בארה"ב

כמדורת אש: שיקגו, לייקווד, וניו יורק נשזרו בחותמו של זקן ראשי הישיבות הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, בעשרות משאות חיזוק ושיעורי תורה. אתגרי הכלל בארץ ישראל וענייני השעה בארה"ב הותכו יחד לקריאה: "עולם התורה הוא גוף אחד! מבקשים אנו שכל אחד יתחזק במשהו קטן, ויחד נראה בתשועת עולמים"

משה ויסברגי"ד אדר תשפ"ב 15/02/2022 23:24

שיקגו, לייקווד, וניו יורק הגרב"מ אזרחי בביקור חיזוק בארה"ב הגרב"מ אזרחי בביקור חיזוק בארה"ב צילום: באדיבות המצלם

רגעים מרוממים ובלתי נשכחים עברו על הריכוזים החרדים בארה"ב, במהלך ימי מסע החיזוק ההיסטורי בהיכלי התורה באמריקה של חבר מועצת גדולי התורה וראש ישיבת "עטרת ישראל" הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי . בהתרגשות ובהשתאות נוכח טרחת הגרב"מ, אשר חרף גילו המופלג לאוי"ט כיתת רגליו למען הבאת דעת תורה וחיזוק עמליה במקום מושבותיהם ביבשת, התקבלו משאות החיזוק בהם נכחו עשרות אלפים מבני עולם התורה בארה"ב.

לגרב"מ התלווה נאמן ביתו הרב יעקב גרוסברד אשר תיאם את מאות הבקשות מן הקהילות והמוסדות בארה"ב, מלבד רופא צמוד לאורך כל המסע עקב הרקע הרפואי מהחודשים האחרונים.

בכל המשאות שב והדגיש את הדרישה והבקשה, בדבר חובתנו בעת הזאת: "ברוך השם שזוכים אנו לראות בפריחה העצומה של תורה באמריקה בכל מקום ומקום, אולם חובתנו בעת הזאת היא עפע'ס באסער! קצת יותר! כפי שראינו בנס הפורים, אשר למרות שכבר היה בידם קבלת עול תורה - שהרי קיבלוה בהר סיני כאשר הרבש"ע כפה הר כגיגית -  היו צריכים לעשות משהו יותר. ומהו היה הדבר? קיבלוה מאהבה, קיבלו על עצמם קבלה! התוספת הזו, דווקא היא גרמה לכל הנס העצום של פורים. מפה אנו לומדים שכל מה שאפשר וצריך לשנות את סדרי הבריאה, זה על ידי שעושים עוד תוספת, מרצון! אם עד היום למדתי כך שעות, אוסיף עוד מעט זמן, וכן  בכל דבר: ביראת שמים, בדקדוק המצוות, בתפילה, במידות, במחשבה טובה. כל אחד יודע מה הקב"ה רוצה, כל אחד יודע מה עוד הוא צריך. בדיוק את הדבר הזה, נקבל על עצמנו, ובעז"ה נזכה לישועה אין לכל אחד בענייניו, ובוודאי לכל עולם התורה והעם היושב בציון, הזקוק כעת לחיזוק שעימו יבוא הנס בעז"ה".

בסיום השיעור בבית המדרש של ישיבת לייקווד, התייחס ראש הישיבה למצב בארה"ק ובדבריו אמר: "אף פעם לא היה מצב כזה - שיהודי רודף יהודי. המאורעות הללו מדברים בעיקר לבני התורה ולומדיה, והישיבות בכל העולם הינם גוף אחד! בגוף אחד, אין מי שאחראי יותר או פחות, אלא כל איבר ואיבר בגוף, אחראי לקיום ותיפקוד הגוף כולו. ואנו גוף אחד, גם כאשר עלינו להתייחס למצב הפוליטי בארה"ק. כשם שנס הפורים אירע בגלל התוספת של 'עד השתא בכפייה' -מאחר שכפה עליהם הר כגיגית - והשתא קיימו וקיבלו באהבה ומרצון, גם בימינו אנו, נוכח המאורעות, המגיפות והגזירות שהם רדיפת הדת, אשר מעולם לא היה כדבר הזה - גזירות של יהודים שרודפים יהודים - ניוושע בקבלה מאהבה. ולכן מבקשים שגם כאן, במקום מקודש זה, אשר כל המוני הלומדים כאן ב"ה לומדים טוב ועושים שטייגען, מבקשים אנו להוסיף עוד משהו אחד קטן בסימן עלייה. שכל אחד ייקח על עצמו קצת יותר תורה, קצת יותר דקדוק המצוות, קצת יותר מוסר, ובעז"ה הקב"ה יראה בקרוב להושיענו תשועת עולמים ובא לציון גואל במהרה בימינו".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הגרב"מ אזרחי  


  2. תכלס כמה דולרים הצליחו לאסוף ? לפי עניות דעתי אחד התמונות מראה שכבוד הרב טס ב first class- זה לא בזבוז כסף ?  (ל”ת)


;