1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

האוליגרכים בהלם: פוטין מטיל סנקציות על טייקונים רוסים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר חקיקה חדשה שאוסרת על החזקת מניות של חברות רוסיות בבורסות זרות בחו"ל. צעד שמהווה חזרה אחורה עבור הכלכלה הרוסית לימי ברית המועצות וניתוקה המוחלט מהמערב

חזקי ניימן, י"ח ניסן תשפ"ב 19/04/2022 23:37

חזרה לימי ברית המועצות פוטין בקרמלין פוטין בקרמלין צילום: צילום מסך

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הטיל השבוע פצצה נוספת על האוליגרכים הרוסים, כשהודיע להם שלא יוכלו לרשום יותר את החברות שלהם בבורסות זרות, כך דווח היום בבלומברג. פוטין חתם על תזכיר החוק ב-16 באפריל, ובו נדרשות חברות רוסיות למחוק את הרישומים של מניותיהן בבורסות בעולם בתוך 10 ימים. בכך סיים פוטין את המהלך שהחל כבר בפלישה לחצי האי קרים ב-2014.

החוק החדש יכפה על טייקונים רוסים להגדיר מחדש את מבנה הבעלות בעסקים שבהם הם מחזיקים באופן חלקי על ידי מניות זרות, שמשלמות את הדיבידנדים במטבע זר. מאז הפלישה לאוקראינה מרבית הבורסות בעולם הקפיאו את הסחר בתעודות סל של חברות רוסיות. הסנקציות המערביות על בנקים, חברות, נכסים ואפילו על רזרבת המט"ח של רוסיה, הורידו את הערך של החברות הרוסיות הנסחרות בבורסות הזרות לרצפה.

כעת, כך על פי הדיווח שהובא בחדשות 12, יצטרכו החברות הללו למחוק את רישומיהן עד ל-26 באפריל. חברות יוכלו לבקש אישור מיוחד שלא לעשות זאת. המחזיקים הזרים בתעודות הסל שיתבטלו יקבלו מניות של החברה במקומן, ובשל האיסורים על זרים למכור נכסים פיננסיים רוסיים הם גם לא יוכלו לסחור בהן בעת הזו.

"הזכויות של בעלי המניות שנותנים אמון ברוסיה ושהשקיעו בשווקים הרוסיים שנים רבות נפגעות", אמר בראיון טייקון הפלדה הרוסי ולדימיר ליסין, בהתייחסו לחקיקה. "אין להם שום קשר לפוליטיקה ויש סיכוי שזכויות הקניין שלהם פשוט יאבדו".

מעטים הדברים שהראו את הכניסה וההיטמעות של רוסיה בכלכלה העולמית בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות האלפיים כמו רישומן של חברות ענק רוסיות בבורסות בניו יורק, לונדון ופרנקפורט. מאז שיא של גיוסים בהנפקות בשווי 17 מיליארד דולר ב-2007 השווי של החברות הרוסיות שרשומות בחו"ל פחת משמעותית. מאז הפלישה לקרים ב-2014, שהראתה לעולם את הפגיעות של העסקים הרוסיים בצל אי-היציבות המדינית והסנקציות שהוטלו אז, סך הגיוסים הגיע ל-6 מיליארד דולר בלבד.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;