1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. חדשות פוליטיקה

שר הביטחון מגיב לאיום על ישראלים בטורקיה: "הכנו תגובה עוצמתית"

שר הביטחון בני גנץ התייחס בדיון בוועדת חוץ וביטחון לאיומים על פגיעה איראנית בתיירים ישראלים ברחבי טורקיה ואמר כי פגיעה בהם תוביל את ישראל להפעיל תגובת נגד עוצמתית. "נגיב בכל מקום - גם פיזית וגם דרך מתקפות סייבר" | גנץ התייחס גם להקדמת המירוץ לבחירת רמטכ"ל

חזקי ניימןכ"א סיון תשפ"ב 20/06/2022 12:59

"נכה בכל מקום ובכל זמן" בני גנץ בני גנץ צילום: Olivier Fitoussi/Flash90     

שר הביטחון בני גנץ התייחס בפתח ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לאיום פיגוע הטרור האיראני באיסטנבול שבטורקיה, ואמר כי "הנחיתי את מערכת הביטחון לתגובה עוצמתית - פגיעה באזרחים ישראלים תביא אותנו להפעלה שלה". גנץ הוסיף כי "נדע להגיב בזמן, במקום ובאמצעי שנבחר לכל פעולה תוקפנית של איראן, בכל מימד ובכל מקום - פיזי או קירבנטי".

בפתח הדיון ביקש שר הביטחון בני גנץ להציג את עמדתו, "בפני מדינת ישראל אתגרים משמעותיים" אמר גנץ. "בהיבט החשוב ביותר מבחינה אסטרטגית, ניצב האתגר של האיום האיראני. בחודשים האחרונים רשמנו כמה הצלחות משמעותיות ברתימת העולם למאבק מול איראן, שלה שותפים ראש הממשלה, שר החוץ, המל"ל ועוד. בין השאר זה קשור בהשארת משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור; והגינוי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנושא התיקים הפתוחים".

אי שיתוף הפעולה של איראן מוכיח שהיא "לא פרטנר" – ובכדי להגיע להסכם גרעין שירחיק אותה משאיפותיה, העולם כולו בהובלת ידידתנו ארה"ב צריך להפעיל כוח מדיני, כלכלי, וגם צבאי.

לכן, אני מוביל בשנה האחרונה ביחד עם עמיתיי בפנטגון ובממשל אנחנו מקדמים תוכנית נרחבת לחיזוק שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות האזור בחסות אמריקאית וסנטקום (CentCom) שאני מקווה שתתקדם צעד נוסף קדימה בביקור החשוב של הנשיא ביידן במזרח התיכון.

גנץ המשיך בדבריו ואמר, חלק מהחזון הזה הוא מה שאני קורא לו-MEAD שאנו בונים- Middle East Air Defense, מול ניסיונות איראן לפגוע במדינות האזור באמצעות רקטות, טילי שיוט וכטב"מים. התוכנית הזו כבר בפעולה וכבר הביאה לסיכול ניסיונות איראנים לאתגר את ישראל ומדינות נוספות במזרח התיכון.

אנחנו גם מתמודדים בימים אלו עם ניסיונות של איראן להוציא פיגוע מול ישראלים בחו"ל ובטורקיה בפרט, ואני קורא לאזרחים להישמע להוראות.

הנחיתי את מערכת הביטחון והכנו תגובות לתגובה עוצמתיות ונפעיל אותן בהתאם לצורך. גם לנו יש מגוון אפשרויות פעולה, במגוון יעדים – ופגיעה באזרחים ישראלים תביא אותנו להפעלה שלהן. אנחנו נדע להגיב בזמן, במקום ובאמצעי שנבחר, לכל פעולה תוקפנית של איראן, בכל מימד, ובכל מקום – פיסי או קיברנטי.

לאחרונה, בהובלת הנשיא הרצוג, ראש הממשלה ושר החוץ וביחד עם אנשי משרד החוץ וזרועות הביטחון, אנחנו מחזקים את קשרינו עם טורקיה. זו ההזדמנות להביע הערכה לעמיתנו הטורקים, ולארגוני ביטחון נוספים שפועלים איתנו בעולם בתיאום, אמר גנץ.

"לא אתן שיהיה לצה"ל רמטכ"ל ממלא מקום במשך שנתיים כמו במשטרה"

"מכובדיי", המשיך גנץ כשהוא מתייחס למרוץ לבחירת הרמטכ"ל שהחליט להקדים, "מערכת הביטחון, בונה את הכוח, מתעצמת, ומרחיבה את האימונים. אתם חברי הוועדה, בהובלתו של רם, שותפים מלאים. הפיקוח, ההערות, וגם האתגרים שאתם מציבים לנו הם חלק מיכולתנו להשתפר ולהצליח. תנאי נוסף מיכולתנו להצליח הוא שימור היציבות הפיקודית בהתנהלות הצבא, וחיזוק ההון האנושי.

מהרמטכ"ל, שהוא רמטכ"ל מצוין, התקפי, יוזם ופורץ דרך בתהליכים שהוביל בנושא השילוביות הבין זרועית והקטלניות, ועד אחרון החיילים שמתגייסים. כפי שידוע לכם, הרמטכ"ל כוכבי יסיים 4 שנים בתפקיד בעוד חצי שנה – בכדי לשמור על יציבות הצבא וביטחון ישראל אנחנו מחויבים למנות בתקופה הקרובה רמטכ"ל שיכנס לתפקיד בהכנה מסודרת, תוך שהוא בונה את פורום מטכ"ל ובוחר את סגנו בזמן סביר.

אני מבקש להגיד כאן שני דברים על רקע אמירות שונות שנשמעות: ראשית – יש לנו מועמדים מצוינים וראויים לתפקיד הרמטכ"ל, התהליך שמתנהל יהיה מקצועי ומקיף, ויכלול התייעצות עם רבים ובראשם ראש הממשלה. הניסיון לצבוע את הבחירה באופן פוליטי שקרי ופוגע בבסיס עוצמתנו. אני קורא גם ליריביי הפוליטיים להשאיר את צה"ל מחוץ לשטח האש הפוליטי.

שנית – אני קובע שלצה"ל לא יהיה ממלא מקום רמטכ"ל. אני לא אאפשר לצה"ל לעבור תהליך כפי שקרה במשטרת ישראל במשך שנתיים. חברי הוועדה, בישיבה אפרוט בפניכם תהליכים רבים שאנו מקיימים בבניין הכוח, במיגון ובמגוון זירות - אבל הבסיס הוא האנשים.

לכן, אנחנו פועלים במקביל בכמה אפיקים: בניית מתווה שירות שישמר ויחזק את מודל צבא העם. התאמת מודל הקבע – כולל תוכנית שאנו פועלים לקדם לקראת התקציב הבא לחיזוק אנשי הקבע תוך דגש על הקצונה הצעירה. הוקרה ושיפור הכשירות של מערך המילואים. והעמקת והטמעת רפורמת "נפש אחת" למען נכי צה"ל. רפורמה שאני גאה להוביל ולשפר ככל שניתן.

ראינו אתמול את איציק סעידיאן והתרגשנו וזו ההזדמנות לשלוח לו ולמשפחתו חיבוק גדול, ולהודות לצוות המדהים של בית חולים שיבא שעושה עבודה מופלאה. ביקרתי את איציק בערב חג הפסח, ושוחחתי איתו, לא בפעם הראשונה. הפעם הוא כבר ענה. הכניסה לחדרו, והחיבוק, היא רגע שלא אשכח לעולם. הפרצוף המתרגש של אמו לידיה שמלווה אותו במסירות אמהית מופלאה – עומד לנגד עיניי גם הבוקר. בשיחתנו, איציק לא הפסיק לדבר על אחוות הלוחמים לא אז ולא אתמול. הוא נמצא בקרב בשג'עייה, עם אחיו, עם אורון שאול, עם חברים שאיבד. איציק הוא לוחם אמיתי – ואנחנו נסייע לו להילחם על אחיו וחבריו.

רק אתמול אישרנו בממשלה חלקים נוספים ברפורמת נפש אחת , וביחד עם רם אני מקדם עוד חקיקה שתסדיר את בתי הלוחם. לא אעצור עד שנשלים את הרפורמה הזו שהיא בבסיס הערכי של מערכת הביטחון, דברי שר הביטחון גנץ".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. למה ישראלים מטיילים שם כשיש אזהרה?!  (ל”ת)


  2. למה אין לו מסכה ולאיש מאחוריו יש?  (ל”ת)

    למה

;