1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

צפו: תשעה באב עצוב בבתי הכנסת באוקראינה

לא מעט בתי כנסת באוקראינה עמדו שוממים בתשעה באב השנה בצל המלחמה באוקראינה | בז'פרוז'יה ובחרסון קוננו יהודים על חורבן בית המקדש וכאבו גם את החורבן במדינתם

יענקי פרברי' אב תשפ"ב 07/08/2022 19:17

וְדִמְעָתָהּ עַל לֶחֱיָהּ בית הכנסת בקריאת איכה בית הכנסת בקריאת איכה צילום: באדיבות המצלם

תשעה באב צוין בבתי הכנסת של הקהילות היהודיות באוקראינה, ברגשות מעורבים בצל המלחמה המתמשכת באוקראינה. יהודי אוקראינה קוננו על חורבן בית המקדש, בבתי הכנסת הפזורים ברחבי המדינה. "הפעם היה לתשעה באב משמעות נוספת", סיפר אחד הרבנים, "ישנם בתי כנסת במדינה שמאז שפרצה המלחמה הפכו למקומות שוממים ללא נפש חיה. גם אצלנו המקום כבר לא מה שהיה. מצד שני, העובדה שהגחלת היהודית עדיין בוערת פה למרות המצב, זה נס".

בבית הכנסת בקהילת ז'פרוז'יה, הגיעו 17 יהודים בלבד לקריאת מגילת איכה. "בשנה שעברה היו כאן 70 יהודים בתשעה באב", מספר רב הקהילה ושליח חב"ד הרב נחום ערנטרוי, "ברור שלא ניתן להשוות את המצב, היות ויש אזעקות כל הזמן והמצב בכללות השתנה לגמרי. היו לאחרונה גם נפילות בעיר".

גם בחרסון, בה עדיין מתנהלת הלחימה, הגיעו יהודים לקונן על חורבן בית המקדש, עם רב קהילתם ושליח חב"ד הרב יוסף יצחק וולף. פרוכת בית הכנסת נדחקה לפינת הארון, כפי המסורת היהודית ביום עצוב זה, וכך גם המפות הלבנות המכסות את השולחנות הוסרו. קצת יותר ממניין יהודים הגיעו לבית הכנסת לקרוא את הקינות לזכר החורבן.

בוועד רבני ושלוחי חב"ד במדינה, נושאים את עיניהם בימים אלה לפתיחת שנת הלימודים בתחילת החודש הבא ולחודש החגים, ומקווים שהצבע יתחיל לחזור מעט לחייהם של הקהילות היהודיות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. גלות  

    ציוני7

  2. למה הגחלת היהודית עוד בוערת *שם*?? בואו כבר לארץ הקודש!!!!!  (ל”ת)


    • מדוע לא מגיעים לארץ הקודש 


  3. מצחיק  


;