1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

'כאן' ו'עכשיו': הגיע הזמן לתקשורת מאוזנת בישראל

על אף כוונותיו והצהרותיו, ערוץ 14 לא באמת מהווה אלטרנטיבה לערוצי התקשורת משמאל, בשל נטייתו המובהקת לסיקור חד צדדי • אך מדוע דווקא סיקור המשא ומתן העיקש בין סמוטריץ' לנתניהו, הדליק ניצוץ של תקווה שאולי יום אחד עוד נראה כאן איזון תקשורתי אמיתי?

יוסי אורצלי' כסלו תשפ"ג 04/12/2022 20:48

אלטרנטיבה אמיתית? יעקב ברדוגו יעקב ברדוגו צילום: Yonatan SIndel/Flash90

נפתח בגילוי נאות: איני צופה בתכנים של ערוץ 14 ואף לא מאזין למקבילתו הרדיופונית תחנת גלי ישראל, מלבד סרטונים המועברים ברשתות החברתיות פה ושם. לכן, אין ביכולתי להעביר ביקורת לטוב ולמוטב כלפי איכות התכנים והשידורים, שעל פי השמועות חווים שיפור הדרגתי. אולם אני כן רוצה לדבר על הסיבה שהובילה אותי בכל אופן לא לצרוך את שידורי הערוץ והיא נוגעת להטייה הדי מובהקת של הערוץ לייצג אדם אחד: ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו. 

כמובן שהטענה שתעלה מיד מנגד תגיד כי 'הערוצים אחרים לא יותר טובים, הם מוטים לא פחות'. אז זהו, שעובדתית הטענה הזו רחוקה מאוד מהמציאות בשני מובנים. לצורך הבהרת המובן הראשון, נערוך משחק קצר. קצר מאוד: תנו לי שם של כתב אחד בערוץ שהצביע בבחירות האחרונות לגוש של לפיד. זהו המשחק נגמר. אין כזה בנמצא. נכון? מאידך בחדשות 12 יש לא מעט נציגי מחנה נתניהו: עמית סגל, סיוון רהב מאיר, יאיר שרקי, עופר חדד ועוד מספר עיתונאים שהסיקור שלהם ניטרלי לחלוטין עד לרמה בה קשה לזהות לאיזה מחנה הם משתייכים. גם בערוץ 13 המתחרה, על אף האיבה הגדולה שמייחסים לו כלפי נתניהו, ניתן למצוא את איילה חסון ואבישי בן חיים, להם ייצוג משמעותי באולפנים ובאייטמים, בזמן שהם מדברים לא מעט בשבחו של נתניהו. 

בתאגיד הציבורי גם כוחות משמעותיים לאותו מחנה, כמו קלמן ליבסקינד, מיכאל שמש (עקיבא נוביק?) (מיותר לציין שסגירת התאגיד תהווה חטא עצום לציבור שנהנה סוף סוף מסיקור מאוזן ומתכנים איכותיים ברמה גבוהה, כאלה שאינם רודפים אחר רכילות זולה בשביל לקבל עוד חצי סנטימטר בגרף הרייטינג היומי).

יהיו שיטענו כלפי ליבסקינד שהוא "ימני מכובס" או מחופש, שהרי התנגד בחריפות לממשלת נתניהו בעבר. וזה בדיוק מה שמוביל אותנו לסיבה השנייה בגללה לא ניתן להשוות בין ערוץ 14 לשאר הערוצים. כיוון שערוץ 14 לא מקדם צד במפה הפוליטי, הוא מקדם פוליטיקאי מסוים. ומי שלא מקדם אותו, הוא כבר לא ימני רח"ל ולכן אין לו מה לחפש שם.

עיתונות צריכה להיות מאוזנת, אבל גם כשהיא לא כזו, לכל הפחות שתקדם אידיאולוגיה מסוימת, משנה כלשהי. ברגע שהסיקור כולו ניזון מהערצה לדמות, זה כבר הופך להיות מסוכן. השיא הגיע ב"פרשנות" הפופולרית בקרב הביביסטים בשבועות האחרונים לפיה בצלאל סמוטריץ' הוא ה"בנט החדש" בשל שהעז ברוב חוצפתו לנהל משא ומתן על תיקים בממשלה (שומו שמים). כאן היה ניתן להבחין שהגבול הדק בין הערצה לסגידה כלפי ראש הממשלה פשוט נמחק לחלוטין. כל מי שילך נגדו - ירמס. התדרוכים ודפי המסרים הפכו לאייטמים ראשיים, מתובלים בספינים חסרי ביסוס. להזכירכם, ליברמן קיבל את תיקי החוץ והביטחון עם מספר מנדטים נמוך מזה ואף אחד מאותה מקהלה לא הזדעק אז כנגד, אולם במקרה הזה ביקרו בחריפות יוצאת דופן. "בצלאל נפתלי סמוטריץ' בנט" השחיז בלשונו יעקב ברדוגו.

ככלל, ברדוגו מהווה סימפטום לבעייתיות עליה אני מדבר. כשהיה פרשן בגל"צ זכה לפופולריות גדולה, בשל היותו קול ייחודי שלא כל כך נשמע מעל גלי האתר בשנים האחרונות. אולם בערוץ 14 הוא עבר מעמדת הסולו לעוד אחד בלהקה שמשמיעה טקסטים כתובים מראש בכל פרשנות ובהעדר חשיפות אמיתיות ופרשנות יצירתית, מנייתו צנחה פלאים.

אולם יש לציין לטובה את אותם עיתונאים דוגמת ינון מגל שסירבו להיות כ'סוסים שוטפים במלחמה' ועמדו מול פרץ הספינים בגבורה. סוף סוף קיבלנו כאן ניצוץ של תקווה שאולי יום אחד עוד נראה תקשורת ימנית מאוזנת שלא סוגדת אך ורק לפוליטיקאי מסוים, אלא מייצגת באמת נאמנה חלק רחב במפה הפוליטית.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אני רק שאלה: איך כל זה קשור אלינו?  (ל”ת)


 2. שטויות. הערוץ מבקר גם את נתניהו. יעקב ברדוגו הוא פרשן פוליטי ולא עיתונאי והמניה שלו לא ירדה בכלל 700 אלף המאזינים שהיו לו בתוכנית ברבע ל5 בגלי צה"ל עברו לגלי ישראל. וכן הכיפות הסרוגות הם בעייתים. לא להתכחש לזה. בצאלאל רוצה 7 תיקים ל7 מנדטים שלו. מזכיר מאוד את נפתלי  (ל”ת)


  • ביקש בסהכ את תיק הביטחון או האוצר, בנוסף ל2 תיקים קטנים , על מה כל המהומה? למה שס יכולה לקבל 3 4 תיקים רציניים ואף אחד לא זועק(אם זה באמת מפריע)  (ל”ת)


  • חצוף שמדבר לשון הרע על קהל שלם, לא תנקה מדינה של גהנום (ל”ת)


  • ברדוגו צודק, סמוטריץ הוא אסון ליהדות החרדית (ל”ת)

   נני

 3. אם היית צופה בפטריוטים שזו התכנית הכי מואזנת בעכשיו 14 היית רואה שאף שם לא היה בדעה של ברדוגו. ינון מגל המגיש וגם שאר החברים. אז תצפה ותדבר.  

  קני

 4. אכן צריך שהתקשורת תהיה מאוזנת. גם משמאל וגם מימין.  

  אלי

 5. חבל על הזמן שבזבזת לנו כאן בכתבה חלולה  (ל”ת)


 6. הרוב נכון ומדיוק, אך לא רק, את התאגיד ללא צריך להפריט (לגוף פרטי ועצמאי), הכותב לא ציין כי בתאגיד ישנם הרבה גופים (כאן 11, רשת ב', מורשת, מכאן 33 בערבית ועוד') ובתוך כל הגופים יש הרבה בעיות חמורות ומסעירות, אחת הדוגמאות המסעירות - ברדיו כאן בערבית העורך נתן הוראה לא להגיד 'מחבלים', ומערכון הסתה של 'מכאן 33' נגד בן גביר שרבים חשבו שמדובר סרטון של חמאס.. לכן המדינה צריכה להפסיק לממן גוף שכזה (ביוחד שאינו מפוקח בקפידה) ולהפוך אותו לגוף פרטי כמו שאר הערוצים.  

  פוליטיק

  • להפריט את כול ערוצי התקשורת  


 7. עוד בלוף של בחדרי חרדים השמאלני  (ל”ת)

  פייק ניוז

 8. ברדוגו הבריח צופים כי מלכלך קבוע על סמוטריץ. קיבל כנראה הוראה מהליכוד  


 9. צריך שינון מגל ינהל את כל העסק!  (ל”ת)

  אחד

 10. אידיוט  


 11. הערוצים האחרים לא מוטים כי יש להם כתבים ממחנה ביבי.. אה וואלה. תגיד, אתה באמת חושב שלא שמענו על המושג 'עלה תאנה'??? אנחנו מכירים את הטלוויזיה הישראלית מאז שהיא קיימת, אז את מי אתה מנסה לחנך מחדש?? עוד מעט גם אמר שהם לא שונאים את היהדות כי יש להם דתי מחמד.. הצחקת את לפיד.  (ל”ת)


 12. לדעתי הטעות של ברדוגו ניא: התמקדות באיש( ביבי) ולא בדרך... אל דאגה יבוא יום ולא רחוק היום.. שיתאכזב מהאיש ובגדול...  (ל”ת)


 13. שקיפות???  

  אזרח ותיק

 14. צופים רבים בערוץ 14 משתיקים את הקול כשברדוגו מופיע  


  • כתבותיו האלימות של ברדוגו כלפי הציונות הדתית 

   יואב

 15. שמאל עובד על הליכוד  


 16. ברדוגו  

  א

  • בריון 

   שוקי

 17. ברצינות?!  

  מוט

 18. חבל שאתה לא מתעניין בהסטוריה. ובכלל צורך יותר מידי ישראל פריי כנראה.  

  נועם אלון

 19. עמית סגל לא אובייקטיבי בכלל. בכל הזדמנות שיש לו הוא מהלל את ביבי.  (ל”ת)

  עמית סגל

 20. כתבה מטופשת ומוטה כתב שלא מבין כלום בתקשורת  

  שרה

 21. תת עיתונאי  

  גו׳קר

  • אתה מדבר על חוסר טאקט?! 

   יוס

 22. יש לי מילה אחת לומר רואים שאתה ָָקרבן שטוף מוח ואין לך מושג  (ל”ת)

  חני

 23. שונאי ישראל  


 24. טעות ! ערוץ 14 עושה את עבודתו כיככה אנחנו רוצים  (ל”ת)

  נו...

 25. טעות!  

  נו...

 26. הבלים  

  מוטי

  • אתה הראשון שכותב כאן קצת דברי טעם ולא סתם מקיא על המקלדת 

   יוס

 27. סלח לי אבל אתה קשקשן... יעקב ברדוגו נהנה מיוקרה רבה בציבור כי יש לו מוח חריף במיוחד.  (ל”ת)

  דוד

  • ברדוגו משדר טוב מאוד  


 28. למרות הכול ועל אף הכול.  

  יהודה

 29. פרוודה  

  ברוך

 30. הפרטת התאגיד  


 31. אתה טועה  

  ישראל

 32. "גלי ההיתר"? - גלי האתר  (ל”ת)

  בלה בלה

 33. עמית חלומו מהנילוס עד הפרת וברדוגן מסתפק בארץ ישראל  

  ביני

 34. ניכר שלא מאזין לגלי ישראל ולא צופה בערוץ 14, לכן העובדות מופרכות. ובכלל מוזר שאדם כותב על משהו שבעצמו מעיד שאינו מכיר.  (ל”ת)

  שמעון

 35. חרתה  

  טירן

 36. לפני כל ביקורת תלמד עיברית גלי האתר ולא גחי ההיתר !!!  (ל”ת)

  ידראלי

 37. בער-דוגו. יצור טרחן  


 38. תקשורת מאוזנת  

  אזרח וותיק

 39. הנה הביביסטים קופצים, אמרו משהו שנשמע אולי רק 99% ביביסט ולא 100% ביביסט וכבר תוקפים, מבחינת הביבסטים מה נקרה תקשורת מאוזנת? שאומרים ביבי המלך הגול ולפיד לא מבין מהחיים שלו,מבחנתם משפט כזה ראוי להקרא מאוזן,אבל פרשן שיגיד ביבי המלך הגדול מכולם ולגבי לפיד הוא בסדר אבל עדיין יש לו הרבה מה ללמוד מביבי ,זה שמאלן שונא ישראל ,  (ל”ת)


 40. שמאלן  (ל”ת)


  • זה כל מה שהמח הביביסטי שלך יכול להוציא? (ל”ת)


 41. תקשורת הייתה אמורה להיות מאוזנת  

  מאור

 42. עלתה מניה - לא צנחה...גם פה הנדוס תודעה  

  עבר

 43. בושה  


 44. ערוץ 14 הוא לא ערוץ עיתונאי אלא עיתונות בסגנון צפון קוריאה  


  • אמת!!! (ל”ת)

   יונע

 45. איך אתה מפרש בלי שראית...גאון הדור?  (ל”ת)

  נתן

 46. אולי ברדוגו פשוט לא אמין?  

  דן

 47. כתב שטחי, כתבה נלעגת, אפילו קומץ הימנים שהזכיר ידועים כשונאי נתניהו או בנטיסטים, חנפן קטן  (ל”ת)

  רוני

 48. כתבה  

  אלי

 49. כתבה לענין . אני ממזמן הפסקתי להאזין לערוץ 14 המנפח את הראש די לי מהקונספירציות והפרנויות.  (ל”ת)

  משה

 50. לא סובל את ברדוגן. אגב, הוא תמך בהתנתקות או לא?  (ל”ת)


 51. סמוטריץ כל הכבוד  

  אכפת לי

 52. ניסית  


 53. השבויים בעזה  

  תדהר דוד

;