1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

"עדיף לחיות בדיקטטורה" • הרמטכ"ל מתנצל

בנאום שנשא הערב בטקס ההוקרה למשרתי המילואים במבצע 'שובר גלים', חזר בו הרמטכ"ל מההתבטאות שהתפרשה כאילו הוא תומך בדיקטטורה | לדבריו: "הוספתי משפט שלא הייתי צריך לומר ושאינו משקף את תפיסת עולמי לחלוטין. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להבהיר את כוונותיי"

קובי עוזיאליי"ט אדר תשפ"ג 12/03/2023 21:04

חזר בו מההתבטאות הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי צילום: Olivier Fitoussi/FLASH90

פחות מ-24 שעות אחרי התנצלות מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי על טעות בשיקול הדעת בפרסום ההודעה על הזזתו של ניצב עמיחי אשד מתפקידו תוך כדי ההפגנות בתל אביב, גם הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי נאם הערב (ראשון) בטקס הוקרה למשרתי המילואים המשתתפים במבצע 'שובר גלים' והתנצל על התבטאות שיוחסה לו ופורסמה ב'ידיעות אחרונות', כשאמר כי "עדיפה דיקטטורה בטוחה על אנרכיה לא מוגנת".

הוא פתח תחילה באזכור הפיגוע בתל אביב ואמר: "ביום חמישי האחרון קיבלנו תזכורת כואבת בלבה של העיר תל-אביב לכך שהמאמץ לא תם. מכאן אבקש לשלוח איחולי רפואה שלמה לפצועים."

באשר לטלטלה שחווה המדינה עם מחאות ועיצומים, אמר הרמטכ"ל: "שובר גלים" מוכיח שוב כי יכולתו של צה"ל לעמוד במשימותיו וכשירותו למלחמה תלויה בקיומו של מערך מילואים נרחב, איכותי ורתום. בשל חשיבות המשימה ומתוך הבנת האיומים אנו מתייצבים לשרת, לא מסרבים, לא בוחרים משימות".

לדבריו, "אנשי המילואים, כאזרחים, רשאים להביע דעתם בכל צד ובכל דרך חוקית – מורכב, אך זוהי הדרך היחידה לצלוח זאת. לאלו הנושאים בנטל, לכם, המשרתים במילואים, חייבת החברה הישראלית כולה תודה והוקרה".

הוא סיפר: "בימים האחרונים שוחחתי וקיימתי פגישות עם מאות מפקדים במילואים מכל הזרועות והאגפים של צה"ל. הקשבתי לרחשי הלב, לדעות ולתפיסות השונות. הייחודיות והמורכבות של ימינו, ימים של מחלוקת בחברה הישראלית, מצאו ביטוי בדבריהם. הבעתי את הערכתי הרבה והגיבוי המלא שאני נותן לפועלם ואת התנגדותי לאמירות שגינו את שמם של חלק מהמשרתים".

"בימים מורכבים אלו", אמר רא"ל הרצי הלוי, "עלינו לשקול היטב, להיות ברורים ובלתי משתמעים לשתי פנים, להבטיח כי המילים שלנו אינן מבעירות חלקות נוספות בחברה הישראלית".

"באחת מן השיחות עלתה התייחסות באשר לנקודת קיצון אליה המחלוקת עלולה להתפתח. השבתי תשובה ערכית על חובתנו להגן, על כך שאהיה במדינה הזו תמיד והוספתי משפט שלא הייתי צריך לומר ושאינו משקף את תפיסת עולמי לחלוטין. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להבהיר את כוונותיי". אמר הרמטכ"ל, "צה"ל לא יוכל לפעול מתוך התפרקות של העם; צה"ל לא יוכל לפעול ללא רוח ההתנדבות של משרתי המילואים ונכונותם התלויות בשימורו של צה"ל כצבא הכם במדינה יהודית דמוקרטית".

לסיום ציטט כי "ברוח צה"ל נכתב: "חיילי צה"ל יפעלו על פי ערכי צה"ל ופקודותיו, תוך שמירה על חוקי המדינה וכבוד האדם, וכיבוד ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". ואני מחויב לכך בשם צה"ל כולו".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. החרדים מסכימים לכל מה שאמר,רק שלא ינסה לגיים חרדים לצבא.  (ל”ת)

    שריר

  2. רוצים לשרת המלכה בנפש חפצה וכל אשר על ליבה יבוצע מיד , צבא משטרה ומשמרות מהפכה מרקש. ליטא שווייץ בחיים בחרה  (ל”ת)


;