1. עמוד הבית
 2. תיירות
 3. חדשות תיירות

מצאנו מקום מושלם לטיול - הכניסה אליו חינם: זה מה שתרשמו בוויז

נחל הקיבוצים בפארק המעיינות: פנינת טבע מרשימה, ובה נחל ובריכות טבעיות לשכשוך והתרעננות, מסלול מונגש, מרפסות נוף, גשר עץ החוצה את הנחל ופינות למנוחה, בילוי ופיקניק

קובי ברקתכ"ב אדר תשפ"ג 15/03/2023 23:27

פנינת טבע מרשימה תמונות נחל הקיבוצים תמונות נחל הקיבוצים צילום: רשות מקרקעי ישראל.

שכשוך במים הצוננים, פריחות וריחות האביב באוויר: זה הזמן המושלם לטיול בנחל הקיבוצים בפארק המעיינות.

נחל הקיבוצים הוא אחד היובלים הניזונים משפע המים הבוקעים ממעיינות העמק וזורם בתוך הפארק לאורך כ-1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. חלקו המערבי של הנחל מהווה שמורת טבע אקולוגית מוכרזת על הצומח והחי שבתוכו והכניסה למים שם אסורה, ואילו הצד המזרחי פתוח לנופשים ומטיילים, שם המים כמו בשאר המעיינות הפארק צלולים מאוד, מה שמאפשר את קיומן של אוכלוסיות גדולות של צמחי מים טבולים בהם קרנן טבוע, הניכר בעליו הגזורים. במקום הוכשרו חניון רחב ידיים, פינות צל ופיקניק. המים הצלולים יוצרים בריכות טבעיות בתוך צמחיית הנחלים וממעל מתנשאים עצי אקליפטוס גבוהי צמרת.

ממערב לבריכת הקיבוצים מצוי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), ומדרום מתנשא תל שוכה (מצפה השלושה). 

תמונות נחל הקיבוצים/רשות מקרקעי ישראל.

תל שוכה הוא מגדל בטון בן 3 קומות שנבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד, לאחר ששלושה חברים מהקיבוץ נקלעו בקרבתו למארב ונרצחו. ניתן לעלות לראש התל וליהנות מתצפית יפה על האזור. בסביבות התל התגלו עדויות מהעבר הפרה היסטורי של המקום בדמותם של כלי צור, מתקנים חצובים בסלע וכלי אבן. באזור נמצאו גם זכוכית וולקנית שמקורה באסיה המעידה על מסחר בחומר היקר ומכך על חשיבות המקום. ממצאים אלה ואחרים מוצגים במוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית בגן הלאומי גן השלושה. 

לאורך הערוץ האקולוגי נסלל שביל מונגש, מוקמו מרפסות נוף ונבנה גשר עץ המאפשר חציית הנחל – כל אלו על מנת לאפשר לקהל נקודות תצפית אל האזור הטבעי.

תמונות נחל הקיבוצים/רשות מקרקעי ישראל.

צמחיית הגדות באזור נחל הקיבוצים כוללת צמחים כגון כריך שעיר ולוטוס צר עלים הנמצאים בסכנת הכחדה וסמר מרצעני וברומית קצרת שיבולית. בחלק העילי של הנחל נפוצים גם צמחי גדות כגון קנה סוכר גבוה, פטל קדוש וטיון בשרני. צמחים יחודיים נוספים צומחים סביב כסמר ימי, אגמון החוף, מכבד הביצות וערידת הביצות צומחים סביב.

איך מגיעים:

נחל הקיבוצים ממוקם לצד "גן השלושה", בפארק המעיינות. במבואה לפארק ישנה חניית נכים. חונים את הרכב ומשם ניתן להגיע לתחילת השביל המונגש באמצעות כסאות גלגלים (דרך של כ-300 מטר) או באמצעות רכב חשמלי מונגש לנכים. (אין כניסה לרכבים לתוך הפארק). כמו כן, במבואה לפארק ישנם שירותים מונגשים לנכים.

בוויז: "פארק המעיינות – חניון"

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) רואה חשיבות בשמירה על האיזון בין פיתוח לשימור השטחים הפתוחים בישראל, לטובת השמירה על המגוון הביולוגי, על המערכות האקולוגיות ועל רווחת הציבור והדורות הבאים. רמ"י הקצתה בשנים האחרונות באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים קרוב למליארד ש"ח לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של נחלים, פארקים ושטחים פתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים.

ואחרון חביב והכי חשוב: צאו לטייל בטבע הישראלי והשאירו אחריכם נקי!

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. צניעות!  


 2. צניעות!  


 3. לא ניראה לי שיש מישהו בציבור החרדי שלא מיצא כבר תמ-ום הזה  (ל”ת)

  חחח

 4. מקום יפה מאוד אבל מעורב ולא צנוע בעליל  


 5. גנובים. מי לא מכיר את פארק המעיינות?  (ל”ת)


 6. מה שמוכיח שהחרדים  

  שלי

 7. בבקשה לשמור על השקט ועל הניקיון  (ל”ת)

  שקט ושלווה

 8. בוקר טוב  


;