1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. סקרים

סקר מדהים: האם הצעירים משתתפים בהפגנות המחאה נגד הרפורמה

התקשורת מציגה את המחאה כמחאת העם וכי רוב העם מתנגד לרפורמה, אולם סקר חדש חושף כי 23% מהצעירים (30-44) שהצביעו למפלגות האופוזיציה תומכים בהעברת הרפורמה המשפטית גם ללא הסכמה רחבה. רק 27% מהצעירים אמרו שהשתתפו באחת מפעולות המחאה

אביחי חברכ"ד אדר תשפ"ג 17/03/2023 14:00

מלחמת אחים? המחאה בתל אביב המחאה בתל אביב צילום: רועי אש

סקר 'דיירקט פולס' שפורסם היום (שישי) שמונה שבועות לתוך המחאות, ואחרי שני ימי זעם ומתווה נשיא אחד, מעניק הצצה על המתרחש במחנה המוחים כנגד הרפורמה. זאת לקראת היישורת האחרונה של השלמת החקיקה בעוד שבועיים, ורגע לפני שהכנסת יוצאת לפגרה.

הסקר חושף שני נתונים מובהקים במחנה המתנגד לממשלה. אחוז התומכים בצורך בשינויים במערכת המשפט - גדל דרמטית, ובמקביל, הדור הצעיר הרבה פחות משתתף במחאה או מזדהה עם מסריה.

נדגיש כי, הסקר דגם רק בוחרים שהצביעו בבחירות האחרונות למפלגות הציוניות היושבות באופוזיציה: העבודה, מרצ, יש עתיד, המחנה הממלכתי וישראל ביתנו.

מאז תחילת המחאות, במכון הסקרים נשאלו מידי שבוע משתתפי הסקר "מה עמדתכם העקרונית ביחס לתיקונים והשינויים בסמכויות מערכת המשפט הישראלית?"

בפברואר האחרון רק 51% מתומכי האופוזיציה הסכימו כי "נדרשים שינויים ותיקונים במערכת המשפט, אך הם צריכים להתקבל בהסכמה רחבה". אחרי חודש של פאנלים אינסופיים בתקשורת ומתווה הפשרה של נשיא המדינה, התמיכה בעמדה זו קפצה ל- 79%.

כיום, רק 12% מתומכי האופוזיציה חושבים כי "אין צורך בשום שינוי בסמכויות מערכת המשפט". יצוין כי, לא פחות מ- 42% מהם חשבו כך בפברואר. ירידה דרמטית בהחלט.

כ- 8% מתומכי האופוזיציה חושבים כי "נדרשים שינויים ותיקונים במערכת המשפט, והקואליציה צריכה לקדם אותם גם ללא הסכמה רחבה", אבל כאשר צוללים לנתונים, מקבלים את הנתון המדהים הבא: בקרב תומכי האופוזיציה בגילאי 30-44, הדור הבא של מדינת ישראל, 23% תומכים בקידום הרפורמה גם ללא הסכמה רחבה. 

בדיירקט פולס מסבירים כי כל זה מוביל לנתון הבא: לא הרבה מדברים על כך, אבל זו מחאה של מבוגרים, רבים מהם בני 50+. בתמונות מהשטח נראים הרבה כסופי שיער ואפילו סבתות. הילדים שלהם פחות משתתפים במחאה.

כמה פחות? כששאלנו את תומכי האופוזיציה "האם השתתפתם באחת מפעולות המחאה נגד הרפורמה?" בגילאי 45+ השיבו כ- 53% כי הם השתתפו, ואילו בקרב גילאי 30-44 רק 27% השיבו בחיוב.

הסקר בדק גם מה חושבים תומכי האופוזיציה על מתווה הנשיא, 68% מהם אמרו כי המתווה מאוזן, 9% טענו כי הוא מוטה לטובת תומכי הרפורמה, ו- 17% מהם הודו כי הוא נוטה לטובת מתנגדי הרפורמה.

אולם בחתך של הצעירים בגילאי 30-44 הנתון האחרון מזנק פי שניים: 34% מהדור הצעיר של האופוזיציה חושבים כי הנשיא הציג מתווה המוטה לטובת מתנגדי הרפורמה.

בדיירקט פולס אומרים לסיכום כי, "כולם מדברים על מלחמת אחים, ובימין מצהירים שוב ושוב כי פניהם לא למלחמה. לפי הנתונים, כנראה שגם הרבה מהילדים של כסופי השיער שחוסמים כבישים, לא יצטרפו להורים שלהם".

המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות דיירקט פולס בע"מ בתאריך ה- 16 במרץ 2023, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 993 נדגמים בוגרים (18+) המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הכללית בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 3.4%+- בהסתברות של 95%.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הם פוחדים לעשות סקר כמה ספרדים משתתפים במחאה .כי לפי הצילומים והסרטונים כמעט כולם אשכנזים ואת זה הם מפחדים לבדוק  (ל”ת)

  שלמה

 2. הצעירים בתל אביב ילדיהם של השמאלנים הם בעד בן גביר ובעד העברת הרפורמה במלואה ולדיבריהם(הבן שלי דיבר איתם בנאות אפקה) הימין צריכים להעביר את כל הרפורמה במלואה והם יהיו פראיירים אם הם יתפשרו אפילו על פסיק ושכל הפחדות השמאל הכל שקרים והנדסת תודעה....  

  אסור להתפשר ברפורמה כלל

  • איזה קשקוש :) אני לקחתי טרמפ שלושה חרדים צעירים 


  • הבן שלך דיבר עם שני חבר'ה אז אתה מבין משהו (ל”ת)

   הגיוני

 3. אף אחד לא יכול להסביר למה 15 שופטים שמאלנים שלא נבחרו על ידי הציבור צריכים להיות מעל כנסת נבחרת ועוד מטעמי סבירות וחוקתיות בזמן שאין חוקה בישראל  (ל”ת)

  ציון

 4. דיירקט פלוס זה נטו הנדסת תודעה  

  וחילונים עובדים בבוקר

 5. תפרסמו את האמת הצעירים החילונים נערכים להגירה  


 6. אתם לא רלוונטיים אתם לא משרתים בצבא  

  אזרח

 7. חבל שאתם מסתירים את האמ  


 8. הנה המציאות מול העיניים  


  • הטמת שהצעירים פשוט יעזבו וזה נושא השיחה המרכזי 

   תהיו מחוברים למדינה

 9. 2000000 אזרחים מצביעי ימין בעד הרפורמה  (ל”ת)

  דרור

 10. בחייכם. "רק 27%" השתתפו בהפגנה? זה המון. אי אפשר לפגוע בדמוקרטיה, זה לא יעבור  

  אילן

 11. חשבתם שאולי זה בגלל שהצעירים עובדים?  

  צעיר

;