1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. חדשות פוליטיקה

דירה ליתום לא תחויב במס רכישה

ועדת השרים אישרה לקריאה טרומית הצע"ח שיזם ח"כ יעקב אשר ועליה חתום גם ח"כ משה גפני, לפטור ממס רכישה דירה הנרכשת ליתום עבור הבטחת עתידו

בני יחזקאליכ"ו אדר תשפ"ג 19/03/2023 20:09

ועדת השרים אישרה רכישת דירה רכישת דירה צילום: FREEPIK

בשורה חשובה: דירה שתירכש עבור יתום כדי להבטיח את עתידו הכלכלי לא תחויב במס רכישה, כך על פי הצעת חוק שיזם ח"כ יעקב אשר ואושרה היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה לקראת הצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב במליאת הכנסת.
 
במקרי טרגדיות של פטירת אחד ההורים במשפחה, מקובל להעמיד סכום ייעודי לרכישת דירה לכל ילד יתום, אם מכספי הירושה ואם מכספי תרומות שנאספות בדרך כלל סמוך למועד הפטירה, זאת כדי להבטיח שבעתיד יהיה ליתום בסיס כלכלי להתחיל את חייו באופן ראוי.

אלא, שחוק מיסי המקרקעין הקיים מחייב בעלויות גבוהות של מס רכישה כאילו מדובר בדירה נוספת של ההורים. על פי המצב כיום, הורה וילד עד גיל 18 נחשבים כתא משפחתי אחד, זאת מחשש שרכישת דירה על שמו של הילד עלולה להיות רכישה שנעשית עבור הוריו ורק נרשמת על שם הילד. חשש זה, טען ח"כ אשר, לא קיים במקרה של רכישת דירה עבור ילד יתום, שכן מטרת רישום הדירה על שמו לא נועדה לשם התחמקות מתשלומי מיסים אלא להבטחת עתידו.
 
הצעת החוק של ח"כ אשר מבקשת לתקן מצב זה ולקבוע כי ברכישת דירה עבור ילד יתום מאחד מהוריו, יוחרג התא המשפחתי הקיים בין הורה וילד, כפי שהוחרג 'ילד נשוי', כך שמס הרכישה יהיה כמו ברכישת דירה יחידה. בדברי ההסבר לחוק צוין כי מכיוון שכל מקרה של רכישת דירה על שם ילד מתחת לגיל 18 מחייב את אישור בית המשפט, נשלל החשש שזכות זו תנוצל על ידי ההורה להטבת מס עבורו.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אולי גם נכים יהיו פטורים???  

    חיים

;