1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

גידול של 80% במספר הרופאים שעלו לישראל בשנתיים האחרונות

על רקע משבר כוח האדם במערכת הבריאות בישראל: גידול של 80% במספר הרופאים מצפון אמריקה שעלו לישראל בשנתיים האחרונות. נתונים אלו מתפרסמים לרגל אירוע MedEx של ארגון "נפש בנפש" הנערך בארה"ב

יענקי פרברא' ניסן תשפ"ג 23/03/2023 18:15

לסייע לאנשי רפואה ראשי הארגונים ראשי הארגונים צילום: ניר אריאלי

על רקע המחסור ההולך וגדל ברופאים בישראל, ארגון "נפש בנפש" קיים את אירוע ה-MedEx השנתי, בהשתתפות שרים, נבחרי ציבור וצמרת מערכת הבריאות, לצד 400 רופאים ואנשי מקצועות הרפואה מצפון אמריקה הבוחנים עלייה לישראל בקרוב. מטרת הכנס היא לסייע לאנשי רפואה המעוניינים לעלות ארצה, לנחות בישראל כשבידם רישיון תעסוקה ומקום עבודה מובטח במערכת הבריאות.

גידול של 80% במספר הרופאים מצפון אמריקה שעלו לישראל בשנתיים האחרונות, כאשר בשנת 2022, עלו לישראל 98 רופאים ורופאות, הנתון הגבוה ביותר מזה עשור – כך עולה מנתוני ארגון "נפש בנפש" המקיים השבוע את אירוע MedEx בניו ג'רזי, ארה"ב. עוד עולה כי חל זינוק של כ-50% במספר הרופאים והרופאות מצפון אמריקה הבוחנים עלייה לישראל בשנים הקרובות. כמו כן, בשנת 2023 אנו צפויים לראות מגמה חיובית נוספת: לצד מספר גבוה של רופאים המביעים עניין קונקרטי בעליה, הגיל החציוני שלהם נחתך בכמעט 20 שנה וירד מגיל 66 בשנת 2022 לגיל 48 בשנת 2023.

ה-MedEx, המתקיים כאירוע נפרד זו השנה השנייה, מפגיש מאות רופאים ואנשי צוות רפואי יהודים מצפון אמריקה, שעתידים לעלות לישראל, עם מוסדות הבריאות הישראליים, תחת קורת גג אחת - טרם עלייתם לישראל. האירוע ביוזמת ארגון "נפש בנפש" ובשיתוף משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית, קק"ל, JNF-USA, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית בישראל. לכנס הגיעו 400 רופאות, אחים, רופאי שיניים, פסיכולוגים ובעלי מקצועות בריאות פרא-רפואיים נוספים, שצפויים לעלות לישראל מצפון אמריקה בטווח של בין חצי שנה לשנתיים.

כמו כן, כחלק מהמהלך שמוביל ארגון 'נפש בנפש' יחד עם משרד הבריאות, להכרת והסדרת מקצוע עוזרי הרופא בישראל, התקיים בכנס מושב ייעודי בנושא. במהלכו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ', שוחח עם המשתתפים שעתידים להיות הכוח החלוץ של התחום בארץ. מקצוע "עוזר רופא" קיים כבר שנים בארצות הברית ובאירופה, ואלו מהווים כוח עזר משמעותי לצוות הרפואי שמפחית משמעותית את העומסים על מערכת הבריאות.

היוזמה נועדה לתת מענה למצוקת כוח האדם במערכת הבריאות בישראל, כפי שמשתקף בדוחות של ארגון הבריאות העולמי וה-OECD. לפי ארגון הבריאות העולמי, מספר אנשי הצוות הרפואי, הצוות הסיעודי, המיילדות והפסיכולוגים בישראל נמוך מהממוצע האירופי. בעוד הממוצע באירופה הינו 121 ל-10,000, בישראל מטפלים רק כ-90 אנשי צוות רפואי וסיעודי ביחס לאותו מספר של אנשים. דו"ח של ה-OECD מאוקטובר 2022 מתריע כי שיעור הרופאות והרופאים שמתקרבים לגיל פרישה (עברו את גיל 55) הוא מהגבוהים במדינות הארגון וגבוה בהרבה מהממוצע, ומנגד שיעור הרופאים החדשים בוגרי מוסדות הלימוד בישראל הוא הנמוך ביותר בארגון.

מאות רופאים מצפון אמריקה ובכירי מערכת הבריאות – במקום אחד. האירוע נערך בהשתתפות משלחת מטעם המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, ח"כ יצחק וסרלאוף, יו"ר הוועדה לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל, ח"כ מיכאל ביטון, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה, אביחי כהנא, נציגי משרד הבריאות, בהם המשנה למנכ"ל המשרד, ד"ר ספי מנדלוביץ', נציגי ההסתדרות הרפואית בישראל, כל ארבע קופות החולים ובתי חולים מובילים מרחבי הארץ, בהם איכילוב, הדסה, תל השומר, שערי צדק, רמב"ם, בני ציון ועוד. באירוע, הושם דגש על הצגת אפשרויות התעסוקה וההשתלבות בפריפריה, מתוך הבנה שהפערים בכוח האדם באזורים אלו גדולים במיוחד, והצפי לשנים הבאות אינו מאיר פנים.

במסגרת הכנס, המשתתפים החלו את תהליך המרת רישיון הרפואה וההכרה במומחיות שלהם עוד טרם עלייתם ארצה, וכן קיימו סבבי ראיונות עם נציגי בתי וקופות החולים במרכז ובפריפריה. מדובר ברופאים ורופאות בגילאי 30-65 מכל רחבי ארה"ב וקנדה, שמשאירים מאחור קריירה מצליחה והכנסה גבוהה מהממוצע במשק הישראלי. כל זאת נעשה במטרה לזרז את ההליכים הביורוקרטיים הכרוכים בעלייתם, ולטובת שילובם המיידי במקצועות אליהם הוכשרו, על מנת לספק במהירות למערכת הבריאות הישראלית כוח אדם איכותי, מיומן ומנוסה. תחומי ההתמחות העיקריים אליהם נקלטו הרופאים שעלו לישראל בשנת 2022, הם: רפואת ילדים, רפואה פנימית, רפואת משפחה, נוירולוגיה, רדיולוגיה, רפואת עיניים, פסיכיאטריה ועוד.

ח"כ יצחק וסרלאוף, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי: "פרויקט העלאת אנשי רפואה, בפרט לנגב ולגליל הוא הציונות של ימינו והוא זריקת מרץ של ממש לאיכות הרפואה באזורים אלו. הפרויקט מהווה חלק מקידום איכות החיים והחוסן הלאומי בנגב ובגליל, נושא המצוי בליבת העשייה של המשרד בראשותי ומהווה הזדמנות לעולים להיקלט בקהילות חזקות ותומכות תוך אפשרויות להתקדמות מקצועית ותעסוקתית".

הרב יהושע פס, מייסד ומנכ"ל "נפש בנפש" אמר: "לאחר שזיהינו את הצורך הקריטי בכוח אדם איכותי למערכת הבריאות בישראל, אנו מובילים שנה נוספת אירוע חשוב זה, לטובת סיוע במענה לבעיה זו, יחד עם כל הגורמים המגויסים למטרה זו. במהלך הכנס, אנו מפגישים כוח אדם מיומן ומנוסה שיכול לתרום למערכת הבריאות בארץ בטווח הזמן המיידי. בטוחני כי האירוע שמפגיש באופן בלתי אמצעי, ותחת קורת גג אחת, את צמרת מערכת הבריאות יחד עם מאות אנשי רפואה מוכשרים מצפון אמריקה, יחזק את תשתיות שירותי הבריאות במדינה שלנו ויצעיד אותן שנים רבות קדימה".

אביחי כהנא, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה: "העולים החדשים המגיעים לישראל הם נכס אסטרטגי למדינה. הכנס המיוחד לעוסקים במקצועות רפואה הוא דוגמה טובה לכך. משרד העליה והקליטה עומד לצד העולים ופועל לילות כימים כדי שתהליך ההכרה במקצועות הבריאות של העולים מחו"ל יעשה ביתר קלות. כבר כיום המשרד מסייע במגוון פעולות לעידוד העליה של רופאים לישראל ובקליטתם בצורה מיטבית. בהתאם למדיניות השר סופר, נשים דגש משמעותי, באמצעות פעילות נפש בנפש, על עליה מצפון אמריקה, בפרט של העוסקים במקצועות רפואה".

ד"ר ספי מנדלוביץ', המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "בשנים האחרונות משרד הבריאות משקיע מאמצים רבים בכדי לתת מענה למחסור ברופאים וברופאות במערכת הבריאות. במסגרת זו אנו פועלים בין היתר להעלאתם לארץ של אנשי צוות רפואי שיסייעו למערכת הרפואה, במטרה לשלש את מספר הרופאים העולים, כשהיעד הוא 600 רופאים עולים בשנה. זוהי משימה לאומית שאנו רואים בה חשיבות עליונה. כמו כן, אחת ממטרות הנסיעה הקרובה, היא גיוס עשרות עוזרי רופא, שעם הכנסת המקצוע החדש לישראל יוכלו לממש את עלייתם, להשתלב במערכת הבריאות ויהוו את דור המסיידים של המקצוע בארץ".

שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן: "הגיעו לכאן היום גם חברי קואליציה וגם חברי אופוזיציה, משום שכאשר מדובר בעלייה לישראל, אין ימין ושמאל, יהודים שחוזרים הביתה הוא מעשה שכל ישראלי תומך בו. אבל כיום יש לו חשיבות מיוחדת. מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של ויכוח ציבורי עמוק. אזרחי ישראל משמיעים את קולם ומבטאים את עמדתם בחופשיות, בזכות הערכים הדמוקרטיים הטבועים עמוק במדינת ישראל - ערכים דמוקרטיים שלא ישתנו לעולם! עם זאת, אויבינו מנסים לנצל את המחלוקת בתוכנו כדי להעצים את מסע דה הלגיטימציה והדמוניזציה שלהם נגד ישראל. ולכן בעיקר עכשיו, העלייה לישראל וההשקעה בה חשובים מאי פעם".

מאז הקמת הארגון בשנת 2002, "נפש בנפש" העלה כ-800 רופאים מומחים, ו-2,000 בעלי מקצועות פרא-רפואיים כולל 400 אחיות. בכך נחסכו למדינה מעל 400 מיליון ₪ בעלויות נמנעות של סבסוד שכר הלימוד של הרופאים והאחיות ושאר מקצועות הבריאות, וכך גם הגדילה את מספר הרופאים בישראל ללא יצירת עומס נוסף על בתי החולים הנדרשים להכשיר את הסטודנטים לרפואה בחלק של ההכשרה הקלינית.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;