1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

רגע לפני שהוא נמכר: הזדמנות נדירה לצפות בספר התנ"ך העתיק ביותר

קודקס ששון (או כתר ששון), ספר התנ"ך העתיק ביותר שהשתמר כמעט בשלמותו עד ימינו, מוצג לציבור הרחב ב"אנו – מוזיאון העם היהודי" בתל אביב – רגע לפני שהספר יעמוד למכירה פומבית בחודש מאי|הכניסה לתצוגה חינם

קובי ברקתא' ניסן תשפ"ג 23/03/2023 20:02

הכניסה חינם כתב היד של התנ"ך העתיק ביותר התנ"ך העתיק ביותר צילום: באדיבות סותביס

למרות שחוקרים הכירו בחשיבותו של הספר במשך הדורות, הוא נותר כמעט מחוץ לעיני הציבור. אך כעת, רגע לפני שהוא נמכר, "קודקס ששון", התנ"ך העברי השלם והקדום ביותר, הוצג החל מהיום (חמישי) וזאת, למשך שבוע בלבד במוזיאון "אנו"- מוזיאון העם היהודי בתל אביב – רגע לפני שהספר יעמוד למכירה פומבית בחודש מאי. הכניסה לתצוגה בחינם. 

התנ"ך העתיק המכונה "קודקס ששון" הוא הגרסה המוקדמת והשלמה ביותר של התנ"ך. הספר בן יותר מ-1,000 שנה, ומתוארך לשלהי המאה ה-9 או לתחילת המאה ה-10 לספירה ומכיל בתוכו את 24 ספרי התנ"ך. 

כתב היד של התנ"ך העתיק ביותר/ באדיבות סותביס.

הכינוי "קודקס ששון" מורכב מהמילים קודקס וששון:

קודקס– הוא ספר שהועתק ונכרך בצורה המוכרת לנו כיום, דף אחר דף משני צדדיו.

ששון- על שמו של בעליו דוד סלימאן ששון.

ב16 במאי צפוי ה"קודקס ששון" , להימכר בהערכת שווי של 30–50 מיליון דולר, במכירת האומנות המודרנית והעכשווית השנתית של בית המכירות סותביס ניו יורק. הספר היינו כתב היד והמסמך ההיסטורי היקר ביותר שהועמד למכירה פומבית אי-פעם.

ד"ר אורית שחם גובר, האוצרת הראשית של מוזיאון אנו מסרה: "זהו אחד האירועים המרגשים בחיי כאוצרת. ספר התנ"ך העתיק הזה משקף את הסיפור היהודי למן העת העתיקה ועד ימינו. תולדותיו של כתב היד הן סיפור של מסורת וחידוש, הגות ולימוד, הגירה ועקירה, מסתורין והיעלמות, ושזורות גם בסיפורים אנושיים מרתקים".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;