1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. משפחה

קבלת התורה: לא משנה אם אתה בעל תשובה או דתי מבית // אפרת ברזל

זה לא משנה אם אתה בעל תשובה המקבל את התורה אל חייך כבוגר או גדלת בבית דתי, לכל אחד יש את הרגע התודעתי הראשון שבו הוא פוגש בפעם הראשונה את המציאות הזאת שנקראת 'בורא עולם' // טורה של אפרת ברזל

אפרת ברזלה' סיון תשפ"ג 25/05/2023 09:23

נוף, אילוסטרציה נוף, אילוסטרציה צילום: דפנה שן

"למה קיבלת את התורה אל תוך חייך?"

שאלתי אותה, והיא ישר ענתה, "כי זו אמת, מה".

"ואת,

למה את קיבלת את התורה",

"אני, נראה לי שאצלי היתה זו עוצמת הזמן, העבר ההווה והעתיד, פתאום ראיתי, כאומנית, שכל התרבות הישראלית שהתפתחה היום נשענת בטקסטים שלה על מקורות יהודיים, גם הצגות שהן פרודיה, גם ציניות חילונית, לא יכלו להיווצר אם לא היה להן יסוד להתנגח. לא היתה יכולה להיווצר חברה ישראלית בלי התורה. התחלתי לחקור מאיפה פאר העם המוכשר הזה בא.

אמא ואבא ידעו משהו, סבא וסבתא עוד יותר, קלטתי את עוצמת הדורות".

"ולמה את?", שאלתי את זו שישבה לפני האחרונה בסבב,

"חכמה הגוף וחיבור הנפש" היא ענתה, " דווקא של כאן ועכשיו. חכמת התורה הילכה עלי קסם. במזון, בטבע, בצמחים, בחיות, ברוחניות, היא היתה גדולה יותר מכל החוכמות שהכרתי".

וככה עברתי לי בין אחת לשניה, מחברה אל חברה, יום הולדת לאחת מאיתנו, ישבנו כולנו סביב שולחן עגול ואכלנו עוגה.

"ברזל, מה זה הסקר הזה עכשיו", שאלה אותי שרון, "ואמרתי לה שזה 'סקר מתן תורה וסיבת קבלתה באופן אישי אצלך בממלכה'.

וזה היה יפה לשמוע את כל הסיבות של כולן, אף אחת מהן לא חזרה על קודמתה, ולא מפחד האשמת העתקה, אלא באמת, כל אחת, חוץ מהראשונה ששלפה, כל אחת חשבה וחשבה, למה היא קיבלה אל חייה תורה. חבורה של בעלות תשובה.

"אני קיבלתי תורה אל חיי ביום שבו נולדתי", הוסיפה בצניעות חוי, שמרוב שהיא מדברת איתנו אותה השפה, שכחנו שהיא נולדה בכלל דתיה חרדית מבית נפלא.

"אני מקנאה בכן", היא אמרה, והסבירה על ערגה לאורות וניצנוצים באישונים של החוזרים, ואנחנו איפסנו אותה מיד בחזרה והסברנו לה ש'כיבוי אורות' קשה יותר מנרות יציבים גם אם הם פחות מהבהבים.

ואז קצת התווכחנו על זה, כי היו כאלה שאמרו שאורות תשובה שכבים, משאירים לפחות זכרונות של גירסא דיינקותא של תשובה מוארת ומותירים מקום לגעגוע של תקופה. שאת לא רק מתגעגעת לאבינו שבשמיים, את מתגעגעת אל עצמך בקשר אל אבינו שבשמיים.

"ומה איתך השואלת", החזירה לי זו שהמשיכה את הסבב וענתה שקיבלה את התורה אל חייה בגלל מספרים וחישובי גימטריא סודיים,

"אני?"

"כן את דרלינג, נראה לך שתתחקרי כאן את כולנו ולא תתני תשובה של קבלת תורה משלך?"

"ומה השאיר אתכן בעולמה של התורה"?

המשכתי לשאול אותן, וותיקות בעסק, כולן, "זו אותה סיבה הקשורה למתן הראשוני? יש רצף? אני מתעניינת כי בכל סיבוב של שנה צריך לעשות 'מתן מעודכן'. קבלת התורה הראשונה, זו שהיתה אז, צריכה להיות מתוחזקת על ידי בני האדם כל שנה על ידם",

"ברזל, אם את לא עונה על השאלה הראשונה, אנחנו לא עונות על השאלה השניה".

התחמקתי כללית כי לא ממש ידעתי מה להגיד.

אולי הדמעות שהיו עולות לי כל פעם כשהייתי נתקלת בדברי תורה בתור ילדה,  ולא הבנתי מה קורה לי, עד שמישהו לחש לי שבתוך הגוף שוכנת נשמה, ושמי שממש ממש מקשיב בשקט יכול לשמוע אותה,

 התחמקתי כללית, כי לא ממש ידעתי מה להגיד, יראת כבוד לידע של סודות העולם,

השיחות אל תוך הלילה שניהלתי בגן עם בורא עולם, שרק אחרי שנים הבנתי שקוראים לפעולה הזו, תפילה, ההרגשה מיד אחרי שסיימתי לבכות לו שאצליח במבחן, שמשהו גדול מאתנו שומע את כולם.

אולי ההבנה הראשונה של מה זה תלמיד חכם,

התחמקתי כי לא ממש ידעתי מה להגיד,

הספר האחד הזה של הרב משה גרילק זצ"ל, שהביא לי הרב מיכאל הלברשטט ואשתו לאה, הספר הראשון הדתי שחדר אלינו הביתה כשעוד גרנו במגדל בזל בתל אביב, שהיה מונח בבדידות על מדף מעץ אורן חשוף, 'הגדה ופשרה', בעיצוב של הכריכה הישנה.

"יותר קשה לבעל תשובה להישאר בעולמה של תורה, מאשר לחזור בהתחלה בתשובה. אני יכולה כיוזמת הסקר להתחיל לענות דווקא מהתשובה השניה?"

"ברזל, תתחילי מהתשובה לשאלה הראשונה",

התחמקתי כללית, כי לכל אחד מאיתנו, לא משנה איפה הוא נולד, יש את הפעם הראשונה, גם אם הוא לא ממש זוכר, שהוא נחשף למציאות של ה', משם, למי שזכה, ולא מחקו לו את התודעה הנקיה יש קשר פרטי עם הספר שיצאנו לקבל בתחנת מצריים, והגענו, דרך ספירת חיינו ומאורותיהם, אל המתן בסיבוב הזה של הגלגל.

כולם עומדים לרדת בתחנה ליד ההר. וזה ענין פרטי, כשם שפרצופיהם שונים,

כן תמהיל החיבור אל התורה שונה,

קצת מזה וקצת מזה, ביחד זה יוצא הרבה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. תודה  


;