1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

מדי שנה מתים כ-8000 אנשים מעישון

אחד מכל חמישה מבוגרים מעשן. חלה עליה פי 2 בקרב בני נוער בשימוש בסיגריות לפחות פעם אחת ביום מ-2019 ל-2022. בשנה אחת עלה פי ארבעה אחוז הילדים בישראל המדווחים על התחלות עישון בגילאי 12-14

אלי קלייןי"א סיון תשפ"ג 31/05/2023 16:16

היום הבינלאומי ללא עישון הפסקת עישון הפסקת עישון צילום: freepik

בחודש האחרון מוביל משרד הבריאות צוות פעולה לאומי להתמודדות עם נזקי הסיגריות האלקטרוניות במטרה למגר את התופעה. יש דרך למנוע את הנזק: נכון לנתונים ראשוניים של מוקד הגמילה הלאומי של משרד הבריאות, עד כה בשנת 2023, 3/4 מהפונים הפסיקו לעשן בחודש שלאחר סיום התמיכה דרך המוקד.

היום מציינים את היום הבינלאומי ללא עישון, במטרה להעלות את המודעות לנזקי העישון ולעודד גמילה מעישון. שיעור המעשנים בקרב האוכלוסייה המבוגרת בישראל עומד על כ-20%, כאשר מדי שנה מתים בישראל כ-8,000 גברים ונשים כתוצאה מעישון סיגריות ומוצרי טבק, כ-10% מהם כתוצאה מחשיפה לעישון כפוי. בעולם בכל שנה מתים כ-8 מיליון בני אדם כתוצאה מעישון, ומחצית מכלל המעשנים צפויים לחלות ולמות מתחלואה הנגרמת בעקבות העישון.

משרד הבריאות מזכיר – הדרך הטובה ביותר להפסיק לעשן היא לא להתחיל כלל. על מנת לבצע מעקב אחר היקף התופעה, משרד הבריאות אוסף מידע עדכני על מצב העישון בישראל בקרב מבוגרים וצעירים, זאת באמצעות הסקר הייעודי לבני נוער, HBSC, בשיתוף פעולה של משרד הבריאות, משרד החינוך ואוניברסיטת בר אילן, וסקר לאומי (KAP), המיועד לאוכלוסייה הבוגרת ובוחן את היקפי השימוש במגוון מוצרי העישון השונים.

בקרב בני הנוער, 3% מהילדים בכיתות ה׳-ו׳ ו-10% מבני הנוער מכיתות י׳ מדווחים על עישון סיגריות אלקטרוניות. בשנה הקודמת עלה פי ארבעה אחוז הילדים בישראל המדווחים על התחלות עישון בגילאי 12-14, מ-3.4% ב-2021 ל-13.7% ב-2022.

לפי נתוני הביניים של ממצאי סקר ה-HBSC, קיימת עליה בשימוש בסיגריות לפחות פעם אחת ביום, מ-4.8% בשנת 2019 ל-9% בשנת 2022. עוד עולה מהסקר כי 4.8% מתלמידי כיתות ה'-י"ב עישנו סיגריות אלקטרוניות לפחות שישה ימים במהלך 30 הימים האחרונים, כאשר 3% בכיתות ה'.

בחודש האחרון פועל צוות פעולה לאומי להתמודדות עם נזקי הסיגריות האלקטרוניות אותו מוביל משרד הבריאות, זאת במטרה לגבש תוכנית לאומית למיגור התופעה. כחלק מהמלכים שנעשים, אתמול השיק משרד הבריאות קמפיין הסברה נרחב בטלוויזיה, באינטרנט וברשתות החברתיות, בהשתתפות משפיענים, כנגד השימוש בסיגריות האלקטרוניות, תחת הכותרת: "עאלק לא ממכרת – שלא יספרו לכם סיפורים, סיגריה אלקטרונית מסכנת חיים".

בתחום הסיוע בגמילה מעישון קיים מענה גם ע"י משרד הבריאות וגם באמצעות קופות החולים. מאז הקמתו של המוקד הטלפוני הלאומי החינמי לגמילה מעישון של משרד הבריאות, שהחל לפעול בפברואר 2020, פנו למוקד יותר מ-4,000 אנשים לקבלת תמיכה בגמילה מעישון. מנתונים ראשוניים שנאספו במוקד הגמילה הלאומי, עד כה בשנת 2023, 73% מהפונים הפסיקו לעשן בחודש שלאחר סיום התמיכה, 21% הפחיתו משמעותית את צריכת מוצרי הטבק שלהם ורק 7% נותרו ללא שינוי. 8% ממסיימי התוכנית פנו על מנת להיגמל מסיגריות אלקטרוניות.

משרד הבריאות מוביל את יישום התכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו. יחד עם שותפים נוספים במשרדי החינוך, האוצר והפנים, ברשויות המקומיות, בצה"ל, בחברה האזרחית ובאקדמיה, עוסקים כולם במהלכים לקידום המאבק בעישון בישראל, בעיקר בתחום הגבלות פרסום ושיווק, רישוי עסקים ומדיניות מיסוי, באיסוף מידע, מחקרים וכן במאמץ להתמודד עם חדירת הסיגריות האלקטרוניות והתפשטותן בקרב בני הנוער.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אין קשר לחיסון  

    העיקר

;