1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. פלילים

עשרות לבנים בנות 2000 שנה נמצאו ברכבו של תושב ירושלים

עשרות לבנות חרס קדומות שעליהן טביעות של הלגיון העשירי הרומי, שהחריב את ירושלים לפני כ-2000 שנה, נתגלו ברכב במהלך פעילות של בלשי ימ"ר ירושלים. "האריחים נעקרו מאתר עתיקות לפני זמן קצר. תלשו לנו פיסה מההיסטוריה", אומרים ברשות העתיקות

ישראל לפקוביץי"א סיון תשפ"ג 31/05/2023 18:10

מהלגיון הרומי הלבנים שנתפסו הלבנים שנתפסו צילום: היחידה למניעת שוד, רשות העתיקות

עשרות אריחי ריצוף קדומים, נושאי טביעות חותם של הלגיון העשירי הרומי, נתפסו אמש (שלישי) בפעילות של משטרת ירושלים. האריחים שימשו, ככל הנראה, חלק מרצפה של מבנה ציבורי - יתכן של בית מרחץ.

במהלך פעילות מבצעית של בלשי ימ"ר ירושלים בשכונת בית חנינה, אותרו בתא מטען של רכב מספר קרטונים מכוסים, שעוררו את חשד השוטרים. בבדיקת תכולת הקופסאות התברר כי מדובר בממצאים ארכיאולוגים. השוטרים עיכבו את החשוד, בעל הרכב, והזעיקו למקום את מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות.

כאשר הגיעו מפקחי רשות העתיקות לתחנת המשטרה, הם נדהמו לגלות, שהחשוד החזיק ברכבו עשרות לבנים עתיקות בנות 2000 שנה בקירוב - מהתקופה הרומית, שעליהן חותמות וטביעות של הלגיון העשירי. על הלבנים נמצאו ראיות לכך שהן נעקרו לאחרונה מאתר עתיקות בשטח.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "הלבנים שימשו, ככל הנראה, חלק מרצפה של מבנה ציבורי - יתכן והיו שייכים לתנור שעמד בבית מרחץ ושימש את חיילי הלגיון הרומי. הלגיון העשירי הרומי הגיע לארץ ישראל בשנת 6 לפנה"ס, וסייע לבצר את השליטה של הממלכה הרומית בארץ יהודה. בין השנים 66-70 לספירה לחם הלגיון במורדים היהודים בגליל, במדבר יהודה ובאזור ירושלים, וזאת - עד להחרבת בית המקדש השני והעיר. בהמשך, הכריעו לוחמי הלגיון את אחרוני המורדים במצדה - סמוך לים המלח, לאחר מצור ממושך. לאחר המרד, התישבו חיילי הלגיון באזור ירושלים רבתי, שם הקימו בתי יוצר, שהכינו את הלבנים הייחודיות ללגיון. עליהן, הוטבעו סמלי הלגיוןLXF. לבנים אלו, הפכו למזהה העיקרי לתפוצת מקום מושבן של יחידות הלגיון ברחבי הארץ. עיקר תפוצת הלבנים זוהתה באזור ירושלים, ובעיר הרומית שהוקמה על חורבותיה – 'איליה קפיטולינה'.

בהמשך, השתתף הלגיון העשירי בדיכוי מרד בר כוכבא בין השנים 132-135 לספירה, וככל הנראה, הוא סבל מאבידות קשות במהלך הלחימה".

הלגיון העשירי המשיך לחנות בארץ יהודה עד לסוף המאה ה-3 לספירה, והותיר אחריו מבנים ציבוריים ומחנות צבאיים. "כואב לראות שתמורת בצע כסף אנשים משחיתים רצפה של מבנה ציבורי בין 2000 שנה וקורעים פיסה מההיסטוריה", אומר גנור". החשוד עוכב ונחקר, ברשות העתיקות נבדקת גרסתו, לפיה הלבנים הגיעו מאזור חברון.

לדברי אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "גילוי לבנים עתיקות בתא מטען של רכב כאשר עליהן רגבי עפר טרי, סימני שבירה ועקירה מחמיץ את הלב, שכן אתר עתיקות נוסף נשדד ונהרס. אילו ארכאולוגים היו מוצאים את הלבנים באתר עצמו, היינו יכולים להוסיף מידע רב למחקר הארכאולוגי, וכן ולהציב נקודה נוספת על מפת ההיסטוריה של הארץ. כרגע, נותר לנו לנסות לברר, באמצעות פעולות חקירה, מהיכן פורקו ונשדדו הלבנים. מערך הפיקוח של רשות העתיקות משקיע לילות כימים להגן על אתרי העתיקות ברחבי הארץ מביזה והרס, אנו קוראים לציבור הרחב לסייע לנו במאמץ ולדווח לרשות העתיקות על כל סימן שמתגלה בשטח לשוד עתיקות או לפגיעה בעתיקות".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;