1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

כמות האורניום בידי איראן מספיקה לשתי פצצות

כמות האורניום המועשר של איראן מספיקה לשתי פצצות גרעיניות. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיעה שאיראן מגדילה מאד את מאגר האורניום שלה. בנוסף אישרה סבא"א כי נסגרה החקירה שעסקה באתר גרעין שנחשף על-ידי ישראל

  

ישראל לפקוביץי"ב סיון תשפ"ג 01/06/2023 10:33

הלחץ מתגבר מכונות הצנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן תת קרקעי מכונות הצנטריפוגות להעשרת אורניום במתקן תת קרקעי צילום: Iran internationa

מלאי האורניום של איראן המועשר עד 60% של איראן המשיך לגדול וכעת הוא מספיק בערך לשתי פצצות גרעיניות, כך הראה אחד משני הדוחות הרבעוניים החסויים למדינות באירופה.

בדו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית סבא"א נקבע, כי בחודשים האחרונים איראן המשיכה להפר את תנאי הסכם הגרעין והגדילה משמעותית את מלאי האורניום המועשר שלה.

למרות שארה"ב טוענת שאין ראיות לכך שאיראן החליטה להמשיך לבנות נשק גרעיני, בעדות לקונגרס במרץ האחרון, הזהיר הרמטכ"ל הגנרל מארקי מיילי, כי טהראן עלולה לייצר פצצה גרעינית במדינה תוך כמה שבועות, אם היא קיבלה את ההחלטה לקח.

בדו"ח של סבא"א נאמר כי כמות האורניום המעושר גבוהה כעת פי 23 מהכמות המותרת בהסכם הגרעין שנחתם ב-2015. נכון ל-13 במאי, כמות האורניום המועשר הייתה 4,744.5 ק"ג, כאשר ההסכם מתיר ל-202.8 ק"ג. בנוסף איראן ממשיכה להעשיר אורניום מעבר לרמה המותרת בהסכם הגרעין שעומדת על 3.67%.

עם זאת, דיפלומט בכיר אמר שבפועל יידרשו יותר מ-55 ק"ג של אורניום המועשר ל-60% כדי לייצר פצצה אחת, משום שחומר מסוים מבוזבז במהלך ההעשרה.

סבא"א גם ציינה כי נסגרה חקירה שנוגעת לאחד משלושת אתרי הגרעין שעליהם איראן לא הצהירה בפני הפקחים. ביום שלישי דיווחה איראן כי נפתחה חקירה הנוגעת לאתר "מריבאן" בקרבת העיר אבדה, שבו נמצאו שרידי אורניום ב-2019, ולאחר מכן איראן הרסה חלקים גדולים ממנו. לפי סבא"א, החקירה נסגרה בעקבות הסברים שסיפקו האיראנים.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;