1. עמוד הבית
  2. יהדות
  3. יהדות

'מזמור שיר חנוכת הבית' בעיר בריאנסק שברוסיה

לאחר השקעה רבה ועבודות שיחזור נפתח מחדש בית הכנסת שנבנה לפני כ-130 שנה. ביקור רב רושם של רבה הראשי של רוסיה. בהשתתפות מושל המחוז וראש העיר

יענקי פרברי"ב סיון תשפ"ג 01/06/2023 11:46

400 ק"מ ממוסקבה חנוכת הבית בבריאנסק חנוכת הבית בבריאנסק צילום: וולדימיר קוצ'קין

בעיר בריאנסק, הנמצאת כארבע מאות ק"מ ממוסקבה הבירה, שכן בעבר אחד מבתי הכנסת הגדולים והמפוארים ברוסיה. ביוזמת רב העיר בריאנסק השליח הרב מנחם מענדל זקלס, ויושב ראש הקהילה היהודית בריאנסק מר לב מויסיביץ לינקוב, נערכו במקום עבודות שיחזור ושיפוץ בהשקעה מרובה במשך עשור שנים, ועם סיום הפרויקט הרחב, נפתח בית הכנסת מחדש, כאשר הבניין המפואר ישמש גם כמרכז פעילות חינוכי קהילתי והומניטארי.

מאז בואו של השליח הרב זקלס ורעייתו הרבנית רבקה, עוברת על העיר מהפכה יהודית של ממש. דברי ימיה המפוארים של הקהילה היהודית בעיר, נקטעו עם עליית השלטון הקומוניסטי אשר סגרו בזה אחר זה את בתי הכנסת, ואלפי המשפחות היהודיות נשארו כצאן ללא רועה וללא שום מסגרת יהודית קהילתי. אך בזכות פועלם של שלוחי הרבי מליובאוויטש זי"ע, חזרה עטרת תפארת היהדות לפרוח גם בעיר זו, בפעילות אינטנסיבית עם כלל היהודים, ובמיוחד עם הדור הצעיר.

טקס פתיחת בית הכנסת החדש נערך ברוב עם, ונטלו בו חלק ראש העיר, חברי ה'דומה' (בית הנבחרים ברוסיה), ומאות מיהודי העיר. בית הכנסת בנוי מעיטורי עץ ייחודיים, ומשולב ביצירות ויטראז'ים וציורי פסיפס, עליהם טרחו אומנים במשך חודשים רבים. רבה הראשי של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר שליט"א, הגיע לביקור רב רושם בעיר, טלאחר שנפגש עם מושל מחוז בריאנסק - מר אלכסנדר וסילביץ בוגומז, סיירו השניים יחד במרכז החדש, ובמהלכה הביע המושל הערכה על פועלם של משפחת זקלס למען יהודי הקהילה, יחד עם דברי שבח על הפעילות הרבה של כלל הקהילות היהודיות בכל רחבי רוסיה. 

במהלך ביקורו, מסר הרב הראשי שיעורים לקראת חג מתן תורה, ועורר את תושבי העיר ליטול חלק בפעילות המושקעת למענם ולמען דור העתיד.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;