1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

שני צעירים אושפזו אחרי שאיבדו יכולת לעמוד וללכת

שני צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם אושפזו לאחרונה במחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה עקב חולשה קיצונית בגפיים, אובדן תחושה וחוסר יכולת לעמוד וללכת. בדיקה מעמיקה של צוות המחלקה העלתה כי מדובר בהשפעה הרסנית של שאיפת גז הקיים במיכל קצפות הנמכרים בחנויות ללא הגבלה. ד"ר עדי הרסליס-אלדר, רופאה בכירה במחלקה, מזהירה: "שאיפת גז קצפות היא תופעה שכיחה העלולה לגרום למחלה נוירולוגית משמעותית"

קובי עוזיאליי"ב סיון תשפ"ג 01/06/2023 12:32

זו הסיבה אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: unsplash

בהפרש של שבועיים אושפזו במחלקה הנוירולוגית של המרכז הרפואי הלל יפה שני צעירים בגילאי 20 ו– 30, עקב תלונות של חולשה קיצונית בגפיים. "במקרה הראשון", כפי שמתארת ד"ר עדי הרסליס-אלדר, רופאה בכירה במחלקה, "הגיע גבר כבן 30 עם חולשה בגפיים שהתקדמה תוך שבוע. לחדר המיון הוא הגיע על כסא גלגלים כי לא יכול היה ללכת בכוחות עצמו. החשד הראשוני שלנו היה תסמונת גילאן ברה, מחלה אוטואימונית הפוגעת במערכת העצבים ההיקפית, אך משזו התבדתה, המשכנו בסדרת בדיקות, כולל MRI, שהדגים פגיעה עצבית חריגה בחוט השדרה, וכן חוסר משמעותי ביותר בוויטמין B12".

לדבריה, "בבירור נוסף כדי להבין את מקור החסר, ציין הבחור כי נהג לשאוף גז קצפות באופן קבוע. הוא התחיל לקבל טיפול ייעודי וכרגע חל שיפור בתנועתיות ובתחושה והוא אמור לעבור למחלקת שיקום".

אילוסטרציה. צילום: אנספלש.

שבועיים לאחר מקרה זה הגיע בחור כבן 20 הסובל מתשישות במשך מספר חודשים, הפרעה בתחושה בגפיים עליונות ותחתונות, בעיות יציבה וחוסר יכולת לאחוז בדברים. לאחר בירור, נראתה פגיעה בחוט השדרה ובעצבים ההיקפים כולל חסר משמעותי בוויטמין B12. בתחקור עדכן כי גם הוא עשה שימוש בגז קצפות מזה זמן מה.

"הוא החל לקבל עירוי של B12 וכן החל בפעולות שיקום פיזיותרפי כבר במחלקה", מסבירה ד"ר הרסליס -אלדר. "גם אצלו נראה שיפור, אך הדרך עוד ארוכה מכיוון שנגרם נזק שעדיין לא ניתן לקבוע בוודאות האם הפיך או אינו הפיך".

שני הבחורים מספרים כי לא ידעו על ההשלכות ההרסניות של השימוש בגז קצפות וכי מדובר בפעולה שכיחה באירועים חברתיים ובכלל: "אני חושב שחייבים להזהיר את הציבור, ובטח חבר'ה צעירים בגילי, שזה משהו שכולם מכירים. לא ידעתי עד כמה זה מסוכן ובעייתי ויכול להרוס לי את החיים", ציין הבחור בן ה-20.

אילוסטרציה. צילום: אנספלש.

ד"ר הרסליס- אלדר מסבירה כי בספרות הרפואית קיימים דיווחים דומים למקרים אלה, המחזקים את ההשערה כי שימוש בגז קצפות גורם לפגיעה בתפקוד וחסר בוויטמין B12 וכתוצאה מכך עלול לגרום לפגיעה נוירולוגית.

כמו כן מבקשת ד"ר הרסליס- אלדר להזהיר את הציבור ובעיקר את ההורים, שבקרוב יצאו ילדיהם לחופשת הקיץ: "הגז בתוך מיכלי הקצפות הוא בעצם גז צחוק, הנמכר בחנויות ללא הגבלה. שימוש לא מבוקר בו עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לגוף עד כדי נכות. הודענו על המקרים למשרד הבריאות, אבל חשוב לנו להתריע בפני הציבור על הסכנות בשימוש בו".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;