1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. מדיני

יו"ר יד ושם בפרלמנט הליטאי: "לנקוט אפס סובלנות להאדרת פושעי מלחמה"

יו"ר יד ושם דני דיין בנאום בפרלמנט הליטאי הבוקר: "יש לנקוט אפס סובלנות להאדרת פושעי מלחמה שהיו מעורבים בפשעים נגד יהודים. מדיניותה ופעולותיה של ממשלת ליטא ממלאות אותי תקווה, אך הדרך עודנה ארוכה"

יענקי פרברו' תשרי תשפ"ד 21/09/2023 13:50

'ירושלים דליטא' דני דיין נואם בפרלמנט דני דיין נואם בפרלמנט צילום: יד ושם

יו"ר יד ושם דני דיין השתתף הבוקר בישיבה מיוחדת של הפרלמנט הליטאי לציון 80 שנה לחיסול גטו וילנה. דיין הוזמן להיות הנואם המרכזי בישיבה המיוחדת ולהשתתף בארועי הנצחה לקרבנות השואה בליטא, על ידי יו"ר הפרלמנט הליטאי ויקטוריה צ'ימיליטה-נילסן. לאחר הישיבה ישתתף דיין, לצד ראשת ממשלת ליטא אינגרידה שימוניטה, במצעד החיים שיצא מכיכר רודנינקי לתחנת הרכבת של וילנה, בדרך בה צעדו יהודי וילנה להשמדתם.

לאחר מכן ישתתפו דיין ושימוניטה בטקס זיכרון באתר הרצח פונאר בו נרצחו כ-70 אלף יהודים. מחר יפגש דיין עם יו"ר הפרלמנט הליטאי לפגישת עבודה. זהו ביקורו השני של דיין בליטא בשנה האחרונה, בביקורו הנוכחי השתתפה גם פרופ' דינה פורת,יועצת אקדמית בכירה ביד ושם.

בדבריו בפרלמנט הזכיר דיין את העבר וכן את התמודדותה של ליטא עימו "זו זכות גדולה עבורי לעמוד כאן היום מול הפרלמנט הליטאי. ועם זאת אני חש עצב עמוק, כי המקומות בהם חיו אבא קובנר וחבריו היהודים לפני השואה - 'ירושלים דליטא' האגדית, אינה קיימים יותר; בית המדרש של הגאון מוילנה - אינו עוד. מאות אלפי יהודים ליטאיים נרצחו כאן על ידי הגרמנים הנאצים ומשתפי הפעולה הליטאים עימם. כמעט כל הקהילה היהודית של ליטא- קהילה תוססת בעלת תרבות ענפה, הושמדה באופן שיטתי ואכזרי במהלך השואה, ובמידה רבה על ידי האוכלוסיה המקומית - מאפיין ייחודי לליטא. עם זאת, מדיניותה ופעולותיה של ממשלת ליטא ממלאות אותי תקווה, אך הדרך עודנה ארוכה וצעדים משמעותיים צריכים להעשות".

עוד הוסיף דיין "עלינו לנקוט אפס סובלנות כלפי אנטישמיות, וגישת זו צריכה להנקט גם באשר להאדרת פושעי מלחמה שהיו מעורבים בפשעים נגד יהודים. יש לזכור את הכל - באופן מדוייק, פרופרוציונלי ובהקשר הנכון. ובדיוק מסיבות אלו המאמצים המתמשכים לקידום חקר שואה מהימן, תיעוד, חינוך והנצחה הם כה חיוניים. יד ושם מתחייב להמשיך לעבוד עם ליטא להאצת התהליך".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;