1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. מדיני

חרדים ירקו על נוצרים בי-ם | נתניהו גינה: "מחויב לנקוט בצעדים"

קבוצת נוצרים יצאה אתמול עם צלב לרחוב שער האריות ונתקלה בקבוצה של מתפללים יהודים שחזרו מהכותל עם ארבעת המינים. בתיעוד ברשתות החברתיות נראו חרדים יורקים לעברם. לאחר פרסום התיעוד החלו להישמע גינויים חריפים, כולל מהרה"ר לאו ורה"מ בנימין נתניהו

יענקי פרברי"ח תשרי תשפ"ד 03/10/2023 15:35

סערת ענק מתפלל בעיר העתיקה. אילוסטרציה מתפלל בעיר העתיקה. אילוסטרציה צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קבוצה של צליינים נוצרים יצאה אתמול (שני) לרחוב שער האריות בירושלים ונתקלה בקבוצת חרדים ששבה מתפילה בכותל המערבי וחלקם ירקו לעבר הנוצרים. בעקבות פרסום התיעוד מהאירוע נשמעו גינויים מקיר לקיר למקרה, כולל של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהבטיח לנקוט בצעדים נגד התופעה.

ראש הממשלה נתניהו גינה: "ישראל מחויבת לחלוטין לשמור על הזכות הקדושה של פולחן ועלייה לרגל לאתרים הקדושים של כל הדתות. אני מגנה בחריפות כל ניסיון להפחיד את המתפללים, ואני מחויב לנקוט נגד זה צעדים מיידיים ונחרצים".

קודם לכן, אלישע ירד, איש עוצמה יהודית לשעבר, הביע בטוויטר תמיכה במעשה המזעזע. "זמן טוב להזכיר שהמנהג לירוק ליד כמרים או כנסיות הוא מנהג יהודי עתיק ורב שנים, ויש בהלכה אפילו ברכה מיוחדת כשרואים כנסייה "שנתן ארך אפיים לעוברי רצונו" - ברכה שבאה להלל את הקב"ה שמבליג על מעשיהם הרעים של עובדי העבודה הזרה ולא מעניש אותם באופן מיידי. אולי בהשפעת התרבות המערבית קצת שכחנו מה היא הנצרות, אבל דומני שמיליוני היהודים שעברו בגלות מסעות צלב, עינויי אינקווזיציה, עלילות דם ופוגרומים המוניים - לעולם לא ישכחו". בהמשך ירד ציטט את הרב קוק זצ"ל, שכביכול מתיר התנהגות כזאת.

ארנון סגל, פעיל מרכזי לעליית יהודים להר הבית, כתב: "מעשה מכוער ביותר". ירד הגיב לו: "נו באמת, ארנון. להושיט את הלחי השנייה לדת שטבחה בעם שלך במסעות רצח המוניים זה לא בדת שלנו, זה יותר קשור לדת הרצחנית ההיא".

אחיו של ארנון סגל, עמית סגל הגיב גם הוא למעשה: "מדובר בבור ועם הארץ שאיננו מכיר את השתתפותו של הרב קוק בלוויות של כמרים אנגליקניים, את חילופי האיגרות איתם, ובעיקר ילד מגודל שלא הקים מעולם מחסום בין הבטן לפה. זו הסיבה שנטש את לשכתה של לימור סון הר מלך בטענה שהקואליציה שמאלנית מדי. היהדות שלו היא גרסה קוזאקית של יואב בן צרויה מינוס השירות הצבאי".

הרב הראשי הגר"ד לאו, גינה בתקיפות את המעשה. "בתגובה לפרסומים בימים האחרונים על יריקות וביזוי אנשי דת נוצרים שכביכול יש בזה חובה דתית כלשהי. הרב הראשי לישראל מבקש להבהיר, בחג סוכות היו מתפללים ומקריבים בבית המקדש לשלומם של 70 אומות העולם. גם אנו נמשיך להתפלל לטובתם ולכבד את כל העמים הבאים לכבד את עיר הקדש ירושלים. אני מגנה בכל תוקף פגיעה בכל אדם ובכל מנהיג דת. תופעות פסולות אלו וודאי שאין לייחס להם כל קשר להלכה היהודים" נמסר מלשכתו של הרב.

שר הדתות מיכאל מלכיאלי גינה בחריפות: "מגנה בתוקף את התופעה של יריקות לעבר נוצרים בי-ם. אין זו דרכה של תורה, ואין אף רב שתומך ומעניק לגיטימציה להתנהגות נבזית שכזו. חובה עלינו להוקיע, ונמשיך לכבד את כל העמים הבאים בשערי עיר הקודש".

שר השיכון יצחק גולדקנופף, הגיב: "נדהמתי לשמוע על התופעה המזעזעת של תקיפה בשם היהדות כביכול. 'דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבוֹתֶיהָ שָׁלוֹם'. תורתנו הקדושה מצווה עלינו לנהוג בכבוד כלפי כל אדם באשר הוא, לא משנה מהי אמונתו, דתו או מוצאו. חובה עלינו לדאוג שיהיה כבוד שמיים מתרבה על ידינו ולא חלילה להפך. אני מגנה את ההתנהגות הנפסדת הזו".

בריאיון ל"כלכליסט", אמר פרנצ'סקו פאטון, שומר המקומות הקדושים לנצרות בארץ ובמזרח התיכון מטעם הוותיקן, כי "תיעוד אירועים שכאלה - בין אם יריקות על נזירות, השחתת אתרים קדושים וניסיונות השתלטות על מתחמים נוצריים, מופץ בעולם הנוצרי בתוך דקות ספורות".

"קיבלתי הרבה אימיילים מארה"ב עם הפניות לכתבות שעוסקות בעלייה במקרי האלימות כלפי נוצרים", ציין.

ראשי קהילות יהודיות באירופה ובארצות הברית אמרו הבוקר ל'בחדרי חרדים' כי ההתנהגות של היורקים היא נבזית ומסוכנת: "עצם היריקות וההתנכלות לדת אחרת היא חרפה" אמר מנהיג קהילה יהודית גדולה בניו יורק, "בנוסף לכך הם מסכנים את היהודים פה, נוצרים רואים את זה וזה יכול להביא לנקמה נגד יהודים כאן".

ח"כ אוהד טל מהציונות הדתית גינה את היריקות לעבר נוצרים בירושלים. "אסור לנרמל תופעות מגונות כאלה. היהדות מושתתת על כבוד לכל אדם, התנהגותם של האנשים בסרטון - היא חילול ה' מוחלט. התנהגות כזו היא לא יהודית ולא ציונית. קורא לרשויות האכיפה לוודא שכל אדם יוכל ללכת בכבוד וללא חשש בירושלים ובסמטאות העיר העתיקה".

שר התיירות חיים כץ גינה את דברי ירד: "האמירה שיריקה על נוצרים היא מנהג עתיק ואף משובח היא אומללה. ואהבת לרעך כמוך הוא כלל גדול בתורה והעיקרי שבה. במקום להיות אור לגויים, המעשים של קומץ קיצוני משניאים את היהדות ואת העם היהודי, פוגעים בתדמית של ישראל ובתיירות. יש לגלות אפס סובלנות כלפי פגיעה בסמלי דת באשר הם".

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. בגלל משוגעים כמוכם עם ישראל סובל. מסלפים את תורה  (ל”ת)

  ציוניסט

  • עם ישראל לא סובל. הציונים סובלים כמו ישו. מגיע להם. (ל”ת)

   חאנון

  • הנוצרים מחללים את קדושת ירושלים. שילכו לכיכר דיזנגוף  

   חולדאי

  • הלכה 


 2. למה אתם כותבים בכותרת שזאת תופעה? אפשר לחשוב שזה קורה הרבה.  (ל”ת)


  • זה קורה כל הזמן! חרפה!! (ל”ת)


 3. חחח 70 קרבנות  


  • ממש חה חה חה...דביל! 


 4. אם אתם רוצים תגובה תורידו את ה-Say.  


 5. יש לדייק הם לא ירקו 'על הנוצרים' אלא על הריצפה לעבר הצלב הגדול  (ל”ת)


  • תסביר את החילוקים הגאוניים שלך לאנטישמים בחו"ל ובארץ שמחפשים תירוצים לפרוע בחרדים... 


 6. כ"כ מדהים שכשיש פגיעה בדת נוצרית (להרבה פוסקים היא כפירה) כל המתייפיים קמים לגנות, אבל בפגיעה בחרדים הם יותר סלחנים.  

  ש.ל.

 7. הלוא משנאיך ה' אשנא  


  • אז למה אתה מתבכיין כששונאים אותך? 


 8. גם אם זה נכון ...לכל דבר צריך להפעיל שיקול דעת באותה עת מה כנגד מה .ואני מדבר על הנזק שזה יכול לגרום ליהודים בעולם.. לכל זמן ועת.. שהשם ירצה להפרע מהם הם יקבלו את המגיע להם  (ל”ת)

  דוד

  • חרדים ושיקול דעת? חה חה חה... (ל”ת)


 9. כל יורק שמצלמים אותו מביא פי אלף אנטישמים בעולם  

  מנחם

 10. גיבורים גדולים. נראה אותם עולים לאל אקצה עם השיקוץ הזה.  (ל”ת)


  • מאחורי המוסלמים ציויליזציה ענקית של מיליארד וחצי איש, ומי עומד מאחוריך טמבל? 


 11. יריקת חרדים  

  עודד

 12. ?????????????????  


 13. האם בפולין היהודים העזו לירוק על נוצרים? רק אצל הציוינים הם גיבורים גדולים . האנטישמיות גדלה והולכת בעולם והם שופכים דלק על המדורה .אל תשכחו ישנם עוד כמה מיליוני יהודים בעולם העלולים לשלם את המחיר.  (ל”ת)

  נתן

 14. אתר של מהיפיתניקים  

  יהודי

 15. הבן נתניהו אמר ללא הציונים הנוצרים לא קמה מדינת הציונים .  (ל”ת)


 16. דור סובל הבנת נקרא השטיפה של הבן נתניהו אוזן נותרה ערלה  (ל”ת)


 17. טפו על ישי כהן וכיכר השבת החרדי מיסיונרי  (ל”ת)


 18. עשית סקר מי ראוי ליריקה ומי לסקילה.  (ל”ת)


 19. האם בפולין העזו היהודים לירוק? כאן הם גיבורים גדולים אצל הציוינים. הדבר הרי יחזור אלינו כבומרנג . שנאת יהודים בעולם אינה קטנה והיהודים בגולה ישלמו את המחיר.  (ל”ת)

  נתן

  • אפס שמאלני עלוב!  (ל”ת)


 20. אפילו יריקה לא יבזבזו עליך  (ל”ת)


 21. אנחנו יודעים שאתה ''מחוייב '' אולי תגלה לנו למי?!  

  לבנט

 22. איפה השוואה  

  חיים

 23. הלכה  


 24. ביום כיפור יהודים ירקו על יהודים בפרצוף ולא על הריצפה  

  יואלי

 25. פתאום כולם יצאו מהחורים, אפוא הם היו כשנשים עם בגד ים נכנסו למניני תפילה בתל אביב  (ל”ת)

  חיים

 26. חבל שלא היו גינויים כאלה חריפים על השנאה ביום כיפור נגד היהדות  (ל”ת)


 27. הם לא רק יורקים הם רצחו מליארדים.. גם היום הם לא רק יורקים. גם השמאלנים לא רק ירקו. הם היכו וצרחו .  

  אוי אוי אוי

 28. בתור אחד שגר בחו'ל  

  מנחם

 29. תיעוד או זיוף  

  דיפ סטייט/פייק

 30. יש המנופפים שזה 'חילול השם גדול' וטועים כמו כל עמי הארץ שמנופפים בזה תמיד נגד החרדים - ואינם יודעים כלל ש'חילול השם' הוא כשעוברים על עבירה שכתובה בתורה כגון חילונים המחללים שבת ושאר תועבות שעושים כמבואר ברמב"ם, אבל מה שעשו אינו בגדר חילול השם אלא עשו נזק לעם ישראל שיגרום לאנטישמיות גדולה  (ל”ת)


 31. געגעגכע  


;