תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
ה' אדר א' התשפ"ד
14.02.2024
אנחנו כבר עומדים סמוך למשיח

פוסק הדור בישיבת מיר: "על כל בן תורה להיות גאה שהוא מוסר נפש"

במרכז דבריו של פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך בעצרת וסיום הש"ס בישיבת מיר התייחס למעמדם של בני הישיבות בארץ בזמן המלחמה ועורר כי בני הישיבות צריכים לבוא עם 'ויגבה ליבו בדרכי ה' ולא להרגיש 'נחותי דרגה'. צפו בתיעוד 

פוסק הדור בישיבת מיר: "על כל בן תורה להיות גאה שהוא מוסר נפש"
פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך בישיבת מירצילום: שמואל דריי וקובי הר צבי

אלפי תלמידי ישיבת מיר יחד עם מאות משתתפי ה'ירחי כלה' השנתית של ישיבת מיר, חגגו אמש בהיכל בית המדרש ה'מרכזי' של הישיבה, את שמחת 'סיום מאות ש"ס בבלי וירושלמי' לעילוי נשמתו של מרן רה"י הגרי"ג אדלשטיין זצ"ל.

את המעמד פיארו בנוכחותם פוסק הדור הגר"מ שטרנבוך שנשא את המשא המרכזי, הגאון רבי שמעון גלאי, ראש הישיבה וחבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי אליעזר יהודה פינקל, משגיח הישיבה הגאון הצדיק רבי בנימין פינקל, וכלל רבני ישיבת מיר ומוסדותיה.

המעמד נפתח עם קריאת פרקי תהלים פסוק בפסוק ע"י הגאון רבי שמעון גלאי שקרא פרקי תהלים בקול בכי להצלת היישוב היהודי בארץ הקודש ולהחזרת החטופים.

עם סיום פרקי התהלים, נעמדו האלפים על רגליהם עם כניסתו של פוסק הדור להיכל הישיבה, והס הושלך באולם כאשר פוסק הדור החל לשאת את משא השעה והתקופה.

בדבריו עורר פוסק הדור להחזיר עטרה ליושנה שכל אחד יידע ש"ס: "המעמד הזה של סיום הש"ס הוא 'התראה' לכל אחד שחובתו ללמוד את כל הש"ס.

"לצערנו, יש כאלו שחושבים שמספיק ללמוד שלושה או ארבעה דפים בזמן, וכשאומרים כמה סברות בלימוד הם מרגישים עצמם כמו 'תלמידי חכמים'. אבל זהו טעות גדולה, כי יחד עם לימוד העיון יש חובת לימוד בקיאות".

בדבריו הביא קבלות שונות ששמע וראה בעיניו אצל רבותיו הגאון הקדוש רבי אלחנן וסרמן, הגרי"ז מבריסק, הגאון מטשעבין והגאון רבי אהרן קוטלר זצ"ל, והוסיף "ברוך ה' כאן בישיבת מיר, יש כוללים ללימוד כל הש"ס כולו ודבר זה חשוב מאוד".

במרכז דבריו התייחס למעמדם של בני הישיבות בארץ בזמן המלחמה ועורר כי בני הישיבות צריכים לבוא עם 'ויגבה ליבו בדרכי ה' ולא להרגיש 'נחותי דרגה' על שאינם משרתים בצבא: "הצרה הגדולה שחסר 'גאווה דקדושה'. צריך להיות ויגבה ליבו בדרכי ה', כל בן תורה להיות גאה שהוא בן תורה ושהוא מובחר שהקב"ה נהנה ממנו ממה שהוא מוסר נפשו [לתורה] ומוסיף כח וגבורה לבורא ית"ש, ולידע שבזכות התורה של עם ישראל שלומדים בקדושה למטה, הקב"ה שופך שפע של רחמים עלינו".

את דבריו סיים עם התבטאות מפליאה על התקופה הנוכחית: "אנחנו כבר עומדים סמוך ממש למשיח, "הנה זה עומד אחר כתלינו, משיח עומד כבר אחר כתלינו, משגיח מן החלונות מציץ מן החרכים ומחכה מתי יוכל לבוא".

עם סיום משאו המרכזי, פצחו המוני המשתתפים בהיכל הישיבה בשירת 'כי אורך ימים' ולאחר מכן החל משאו של הגאון הצדיק רבי שמעון גלאי שעורר את הציבור לחיזוק בתורה ובתפילה.

צפו בגלריה

מירהרב משה שטרנבוך

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד