1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. ביטחון

חמאס תכנן להשתלט על בסיס צבאי מדרום לתל אביב

ישראל מצאה שלל חומר מודיעיני שהצבא משתמש בו כדי ללמוד את היקף תוכניות התקיפה של חמאס, ואת הטקטיקות והיכולות של המחבלים. ישראל גילתה כח חמאס תכנן להשתלט על בסיס צבאי מדרום לתל אביב

 

יענקי פרברכ"ה כסלו תשפ"ד 08/12/2023 08:00

המחדל נחשף מחבלי חמאס מתרגלים חטיפה מחבלי חמאס מתרגלים חטיפה צילום: חסן ג'די, פלאש 90

מאז התקפות הטרור ב-7 באוקטובר, ישראל השיגה מאגר מידע מודיעיני שהצבא משתמש בו כדי ללמוד את היקף התוכניות של חמאס, כמו גם את טקטיקות הקרב ויכולותיו, מידע שלטענת גורמים ישראליים סייע בלחימה בעזה.

חיילים מצאו בעזה פריטים המפרטים את מיקומם של מתקנים ומנהרות של חמאס, כולל אופן פעולת הארגון מתחת לאדמה, כך על פי מסמכים ומידע נוסף שצה"ל נתן ל'ניו יורק טיימס'. כתבי העיתון ראו הוכחות במחשב נייד שצה"ל נתן לעיתונאים, כי חמאס תכנן להשתלט על מספר אזורים שלא היו ידועים עד כה ב-7 באוקטובר, כולל בסיס צבאי מדרום לתל אביב.

היו גם מפות מפורטות של לפחות קיבוץ אחד עם כל מבנה מסומן. במחשב שנמצא בטנדר של מפקד בחמאס היה גם שרטוט של הבסיס הצבאי מדרום לתל אביב, ובו נראים רבים מהמבנים.

"במלחמה הזו, אנחנו עדים למשהו שלא ראינו במלחמות קודמות: כוחות היבשה, כולל חיל השריון, נהנים ממידע מודיעיני מדויק בזמן אמת המועבר ישירות אליהם", אמר תא"ל הישאם איברהים, קצין שריון ראשי לעיתון. "מידע מיחידות המודיעין מועבר במהירות לכוחות הלוחמים".

בתדרוך שנערך ביום שני לעיתונאים זרים בבסיס צבאי מצפון לתל אביב, העיתונאים צפו בחלק מהחומרים שנאספו במהלך המלחמה ממחבלים מתים ומאזורים בתוך רצועת עזה, שכוללים מפות, משדרים, טלפונים, מצלמות וידאו, מכשירי קשר, מחברות ומחשבים. המידע מנותח על ידי יחידה ישראלית חדשה ומיוחדת האחראית לוודא שהממצאים מגיעים במהירות לחיילים הנלחמים בתוך עזה, כך אמרו גורמים רשמיים.

בחלק מהמסמכים התגלה מידע רב על טקטיקות של חמאס ויכולות צבאיות. המידע היה מפורט כולל גילאי המחבלים, יותר ממחציתם היו מעל גיל 25, מה שמעיד על כך שהיחידה הספציפית הזו הייתה מלאה במחבלים מנוסים.

לדברי קצין השריון הראשי, הוא הפיק לקחים ממלחמתה של רוסיה באוקראינה, במיוחד כיצד הטנקים הרוסיים באוקראינה הפכו לפעמים למטרות קלות בגלל איום המל"טים של חמאס, הוא אמר כי ישראל מיהרה לוודא שהטנקים מצוידים בגגות מעל הצריחים.

עוד דווח, כי ישראל ממשיכה לנסות למצוא היכן חמאס השיג חלק מהציוד שלו ואת הפרטים הרגישים על מקומות ישראלים חשובים. בין הפריטים שנמצאו בישראל לאחר התקיפות היו מכשירי קשר של מוטורולה שנמצאו ברכבי חמאס, וכך הם שוחחו עם מפקדים בעזה. מכשירי הקשר היו דומים לאלו שהיו פעם במוניות ישראליות.

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הבזיוי בשמחת תורה  

  אריאל

 2. הצבא וכוחות הביטחון ומשרדים חשובים בארץ כולכם מוצפים באומה אחרת בתפקידי מפתח ששבתה אותנו כבר בשנות ה90-אבל הם לבנים ומתורבתים אז זה בסדר  

  בוקר טוב

 3. למה זה סודי?  

  איזה בסיס?

;